Zmywarka - czy warto?

2015-08-28
Zmywarka - czy warto?

Jej zwolennicy podkreślają dużą oszczędność czasu podczas codziennego zmywania, zaś przeciwnicy – wzrost kosztów za prąd. Czy korzystanie ze zmywarki rzeczywiście się opłaca?

Dlaczego warto?

Jedną z istotnych zalet tego sprzętu jest oszczędność – nie tylko czasu potrzebnego na zmywanie, lecz także zużytej wody. Niemal wszystkie dostępne na rynku modele to produkty ekonomiczne: przy uruchamianiu zmywarki raz dziennie, za miesięczne użytkowanie zapłacimy ok. 35 zł (wliczając koszty wody, prądu i tabletek). Tymczasem zmywanie ręczne (przy wliczeniu detergentów) wyniesie od 5 do 10 zł więcej. W skali roku możemy więc zaoszczędzić nawet do 120 zł! Kwotę tę zwiększymy jeszcze bardziej, korzystając z taryfy nocnej, kiedy opłaty za prąd i wodę są niższe.

Zmywarka jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla 4-osobowych i większych rodzin, gdzie ilość naczyń do wyczyszczenia jest dość duża, zaś zmywanie trzeba wykonywać co najmniej raz dziennie. Warto polecić ją również tym osobom, które mają wrażliwą skórę i źle znoszą kontakt z wodą (nawet noszenie rękawiczek nie zawsze pomaga, gdyż powoduje pocenie i wysusza naskórek). Ten praktyczny sprzęt AGD sprawdzi się też przy większych imprezach.


Możliwe problemy

Przed decyzją o zakupie zmywarki należy pamiętać o jednym – nie wszystkie naczynia mogą być w niej myte. Dotyczy to zarówno materiału wykonania (cyna, srebro i aluminium mogą się odkształcić lub ubarwić), jak i zdobień, emaliowanych wzorów, drewnianych elementów czy przedmiotów delikatnych, wykonanych np. z cienkiego szkła. Nie możemy również zmywać w niej naczyń ubrudzonych woskiem, popiołem z papierosów czy środkami chemicznymi (te ostatnie mogą nawet spowodować wybuch!). Warto pamiętać, że zmywarka może nie domyć przedmiotów, które są bardzo brudne.

Tego typu sprzęt nie przyda się osobie, która posiada zastawę z wyżej wymienionych tworzyw lub zmywa sporadycznie, gdyż mieszka sama lub rzadko przebywa w domu. Oszczędność nie będzie tutaj na tyle odczuwalna, by miało to większe znaczenie. Można oczywiście mimo to postawić na komfort i odciążenie od kolejnego domowego obowiązku, które zmywarka na pewno zagwarantuje – trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach tego AGD.