Wybieramy meble do kuchni: na co zwrócić uwagę?

2015-05-29
Wybieramy meble do kuchni: na co zwrócić uwagę?

Wybór mebli kuchennych nie jest prostą sprawą – muszą być one funkcjonalne, ładne, a jednocześnie zmieścić się na zwykle niewielkiej powierzchni. Podpowiadamy, jakie meble wybrać, by być zadowolonym!

Projekt to podstawa

Kuchnia – szczególnie ta o niewielkich rozmiarach – musi zostać wcześniej odpowiednio zaprojektowana i rozplanowana. Nie wszystkie wymarzone meble będą mogły się w niej zmieścić. Najważniejszymi sprzętami w kuchni są: lodówka, zlew, kuchenka, okap, blat i szafki na naczynia. Dopiero po wyborze tych elementów będziemy w stanie powiedzieć, jakie meble możemy dokupić i gdzie je ustawić.

Na szczęście wiele firm proponuje swoim klientom wyposażenie na wymiar. Tworzenie mebli na specjalne zamówienie trwa zwykle około 2 miesięcy – należy się zatem uzbroić w cierpliwość i odpowiednio wcześnie postarać się o projekt. Jego wykonanie przez specjalistę trwa około 2 tygodni. Jest to o tyle istotne, że często rozkład instalacji w pomieszczeniu wpływa na całość kompozycji i projektu. Podpięcia zawsze można zmienić, jednakże generuje to dodatkowe koszty i odwleka czas zakończenia prac.

 

Meble kuchenne… czyli jakie?

Meble kuchenne muszą być przede wszystkim funkcjonalne – tak, by użytkownik mógł szybko wszystko znaleźć i równie szybko wyciągnąć. Dobrze jest więc zdecydować się na szafki wyposażone w systemy przesuwne, które pozwolą sięgnąć nawet po najgłębiej ustawione naczynia i sprzęty bez dodatkowego kłopotu, przy jednocześnie sporej pakowności takiej szafki.

Jeśli chodzi o styl kuchni, zależy on od oczekiwań i upodobań konkretnej osoby. Obecnie popularne są układy otwarte, gdzie kuchnia połączona jest z salonem lub jadalnią, a obie części oddziela ustawiona na granicy wyspa kuchenna.

Z jakiego materiału powinny zostać wykonane meble do kuchni? Poszczególne ich elementy są zwykle tworzone z różnych materiałów – w zależności od tego, czy będą widoczne po ostatecznym ich ustawieniu. Ukryte części wykonuje się z laminowanej płyty wiórowej, zaś te widoczne z foliowanej płyty MDF albo fornirowanej płyty wiórowej. Fronty mebli – najważniejsza część, decydująca o estetyce całości – wykonuje się z drewna, płyt drewnopochodnych oraz ze szkła.

Należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj drewna – ze względu na wysoką trwałość najlepsze są gatunki liściaste, takie jak dąb czy buk. Drewno musi być też odpowiednio zabezpieczone, aby nie pękało i nie chłonęło wilgoci. Meble wykonane z płyty wiórowej są bardzo popularne, lecz chłoną wilgoć i są raczej kruche – posłużą nam zaledwie przez kilka lat. Płyta MDF jest dużo trwalsza, tańsza od drewna i odporna na wilgoć dzięki dodatkowym zabezpieczeniom. Ze względu na dużą elastyczność można formować ją w fantazyjne kształty, co na pewno doda kuchni charakteru.

Warto również zdecydować się na meble niepokryte lakierem, a folią PCV. Jest ona odporna na zarysowania, łatwa do czyszczenia, nie odklei się pod wpływem wody i przeciwdziała jej chłonięciu, a przy tym jest mniej podatna na uszkodzenia niż lakier.

Bacznie należy się przyjrzeć blatom kuchennym: ich powierzchnia musi być odporna na ciepło. Zwykle tak jest, jednak dla bezpieczeństwa warto się upewnić – w przeciwnym razie na naszych meblach szybko pojawią się ślady użytkowania.