Wybieramy krzesło do dłuższej pracy przy biurku

2017-04-06
Wybieramy krzesło do dłuższej pracy przy biurku

Spędzając dużo czasu przed komputerem lub pracując wiele godzin przy biurku, pierwsze na co zwracamy uwagę, to wygoda. Prawdziwy komfort w tej sytuacji może zapewnić nam jedynie dobrze wykonane ergonomiczne krzesło oraz właściwa postawa.

Jest to tym bardziej ważne, jeśli cenimy sobie zdrowy tryb życia. Kilka godzin przy biurku nie jest wielkim wyzwaniem i większość krzeseł spełni swoje zadanie lepiej lub gorzej. Problem zaczyna się przy dłuższym przesiadywaniu, zwłaszcza podczas intensywnej pracy. Źle dobrane krzesło może stać się przyczyną wielu problemów z kręgosłupem.

Żeby ich uniknąć, należy wybrać do pracy takie krzesło, które zapewnia minimum komfortu i jest na tyle elastyczne, że będziemy mogli z łatwością dopasować je do swoich potrzeb. Dobre krzesło wymusza także właściwą postawę i chroni nasz kręgosłup. Na rynku istnieje wiele modeli krzeseł i można się nieco pogubić, przeglądając rozmaite oferty, nawet te z krzesłami opisanymi w nich jako ergonomiczne. Najważniejsze to zachować zimną krew i zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Krzesła wyposażone są w różne mechanizmy, np. CPT, TILT, Active, Ergon, Kontakt, Epron Syncron. Każdy z nich posiada swoje zastosowanie i może być bardziej dostosowany do konkretnych potrzeb. Najbardziej podstawowym mechanizmem jest CPT i posiada go praktycznie każde krzesło biurowe. Taki rodzaj krzesła nadaje się co najwyżej do krótkiego siedzenia przy biurku (maks do 3 godzin). Chcąc wybrać krzesło bardziej ergonomiczne, powinniśmy zwrócić uwagę na mechanizm taki jak Active, Ibra, Synchro bądź Epron Syncron.

Duże znaczenie ma także jakość materiałów z jakich wykonane jest krzesło. Najbezpieczniej jest kupować krzesła wykonane przez znanych producentów, gdyż u nich nawet najtańsze modele ergonomiczne zapewniają minimum jakości. Znana firma nie może sobie pozwolić na wypuszczanie byle “bubla” i niszczenie tym samym dobrej reputacji. Wybierając krzesło do dłuższej pracy, korzystajmy z produktów takich firm jak Nowy styl, Bakun, Unique, Sitplus, Entelo lub innych cieszących się uznaniem. Modele krzeseł wskazanych firm znajdziesz w sklepie www.e-krzesla.pl

Najważniejsza jest jednak sama ergonomia i możliwość dostosowania krzesła do swoich potrzeb. Dobre krzesło jest wykonane z wysokiej jakości materiałów, które zapewniają wygodę siedzenia i stabilność. Jest też dynamiczne, tzn. pozwala na łatwą zmianę pozycji ciała. Ponadto powinno posiadać takie cechy, jak:

  • wygodne i głębokie siedzisko z możliwością regulacji głębokości,
  • wygodne oparcie wyposażone w wypukłość na wysokości lędźwi,
  • możliwość odchylenia oparcia w przód i w tył,
  • podłokietniki z regulacją wysokości (chyba że standardowe są idealne dla nas),
  • możliwość obrotu wokół własnej osi o 360 stopni,
  • wygodny zagłówek (nie jest koniecznością),
  • możliwość bujania,
  • możliwość blokady oparcia,
  • możliwość regulacji wysokości krzesła.

Oczywiście należy jeszcze pamiętać o odpowiednich wymiarach, które będą idealnie pasować do naszej budowy ciała. Głębokość i szerokość siedziska powinna wynosić minimum 40 cm, a możliwość regulacji wysokości krzesła około 40-50 cm. Wysokość oparcia powinna mieścić się w granicach 60 cm. Są to najczęściej stosowane standardy dla krzeseł ergonomicznych. Możliwość ich dodatkowego regulowania do własnych potrzeb jest więc wielkim atutem.

Model krzesła biurowego powinniśmy zawsze dobierać pod siebie, kierując się wskazanymi w tekście wytycznymi. Nie należy sugerować się wyłącznie opiniami innych (co nie oznacza, że są one bez wartości), gdyż kluczowe znaczenie ma nasza wygoda. Umiejętnie weryfikując oferty, z pewnością poradzimy sobie z wyborem krzesła, które będzie naszym dobrym sprzymierzeńcem podczas codziennej pracy.