Materac nawierzchniowy - czym się charakteryzuje?

2018-01-24
Materac nawierzchniowy - czym się charakteryzuje?

Jeśli Twój materac jest niewygodny, nierówny, za twardy lub zbyt miękki, nie musisz wymieniać go na nowy. Korzystnym rozwiązaniem podnoszącym komfort użytkowania może być kupno materaca nawierzchniowego. Poznaj jego szczególne cechy i dowiedz się, jaki model najlepiej sprawdzi się w Twojej sypialni.

Praktyczność materaca nawierzchniowego

Materac nawierzchniowy często pełni funkcję nakładki o różnych właściwościach. Te specyficzne parametry zależą w głównej mierze od rodzaju materiału wykorzystanego do jego stworzenia. Nakładki zazwyczaj stosuje się, aby wyregulować twardość posiadanego już materaca i wyrównać powierzchnię, na której śpimy.

 

Modele i materiały materaców nawierzchniowych

Materace nawierzchniowe wykonuje się najczęściej z trzech tworzyw – lateksu, pianki wiskoelastycznej i włókna kokosowego. Ostatni z materiałów przydaje się szczególnie w przypadku zbyt miękkiego podłoża. Kokosowe wypełnienia wyróżnia trwałość i odporność. Materace z wkładem lateksowym poprawiają komfort spania, nie ulegają deformacjom. Utrudniają też powstawanie oraz rozwój grzybów i bakterii. Lateks jest tworzywem o dobrej elastyczności punktowej, gwarantującej optymalne podparcie dla kręgosłupa. Nakładka z pianki wiskoelastycznej, w tym termoelastycznej, i pianki typu memory zmiękcza twarde materace. Pod wpływem ciepła i nacisku dopasowuje się do anatomicznych krzywizn ciała. Jeśli nie ma kontaktu z ciężarem, szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu. Materac nawierzchniowy z pianki doskonale otula i podpiera stawy i mięśnie, niezależnie od pozycji, w jakiej się śpi. Termoelastyczne materiały poprawiają krążenie, redukują nacisk na tkanki i uwalniają od bólów,  przynosząc ulgę.

 

Materace nawierzchniowe - uniwersalność zastosowania

Materace powierzchniowe rozwiązują różne problemy związane z komfortem wypoczynku. Zbyt miękkie powierzchnie utwardzi mata kokosowa. Zbyt twarde materace czy kanapy zmiękczy lateksowa lub piankowa, termoelastyczna nakładka. Warto wybierać wówczas materace o grubości 3-6 cm. Uelastycznią one powierzchnię, ulepszą rozkład obciążenia, zagwarantują wygodniejsze podparcie kręgosłupa, zapobiegając jednak zapadaniu się posłania. Niektóre z nich posiadają pokrowce zachowujące wszystkie szczególne właściwości – przewiewność, bakteriostatyczność, sprężystość oraz hipoalergiczność. Nawierzchniowy materac pomoże, gdy nasze powierzchnie do spania są nierówne i wyjątkowo niekomfortowe. Do tego celu znakomicie nadają się maty kokosowe, nakładki termoelastyczne albo te lateksowe. Wybór materiału należy do użytkownika i jego osobistych preferencji. Idealnym sposobem na wyrównanie połączeń i spadzistości kanap czy narożników okazuje się kupno materacy nawierzchniowych Ados o twardości H2. Gwarantują one odpowiednie podparcie dla sylwetki, zapewniając zdrowy, odprężający sen. Położone nawet na najbardziej niewygodne wersalki sprawią, że poczujemy się jak na zupełnie nowym materacu. Są też wyjątkowo przydatne, gdy odwiedzą nas niespodziewani goście.

 

Łatwe przechowywanie

Jedną z najważniejszych zalet materacy nawierzchniowych wydaje się łatwość ich przechowywania. Po zwinięciu mają niewielki rozmiar. Elastyczne właściwości pianek, lateksu i mat kokosowych pozwalają zwinąć nakładkę w rulon, który łatwo schowamy w szafie albo skrzyni na pościel.

Najlepsze materace nawierzchniowe poprawiają komfort snu, dbają o nasz kręgosłup i mięśnie. Są niebywale praktyczne, uniwersalne i zróżnicowane. Łatwo zatem znaleźć model odpowiadający naszym oczekiwaniom.