Jaki materac wybrać?

2018-03-20
Jaki materac wybrać?

Wiele dolegliwości bólowych związanych z kręgosłupem wynika z niewłaściwych nawyków oraz różnego rodzaju zaniedbań. Mało kto przywiązuje wagę do tego, na czym śpi, a tymczasem jest to bardzo ważne.

Uważaj, na czym śpisz!

Aby cieszyć się przed długie lata niezmąconym zdrowiem i uniknąć różnego rodzaju uciążliwych dolegliwości, należy zwrócić szczególną uwagę na to, na czym się śpi. Nie jest bez znaczenia, czy śpimy na wersalce, czy na materacu. Aby zapewnić sobie zdrowy, regenerujący sen, który pozwoli organizmowi wypocząć i zregenerować się, należy zainwestować w materac, który będzie w stu procentach odpowiadał anatomii użytkownika. Spanie na niewygodnym lub nieodpowiednim materacu na krótką metę może nie pociągnąć za sobą żadnych nieprzyjemnych skutków, ale w dalszej perspektywie zagraża poważnie zdrowiu. To samo odnosi się do korzystania z sof i wersalek – są to meble przeznaczone do użytku dziennego, nie do spania. Nawet w mieszkaniach o niewielkim metrażu warto zadbać o to, aby w pomieszczeniach sypialnych znalazło się łóżko z porządnym materacem – to kwestia pierwszorzędna dla zdrowia i wygody.


 

Ile czasu spędzamy w łóżku?

W łóżku spędzamy przeciętnie 8 godzin na dobę. To szmat czasu, zwłaszcza jeśli się zważy, że łączna suma wszystkich godzin spędzonych w łóżku stanowi 1/3 życia. Dlatego bagatelizowanie warunków nocnego wypoczynku jest podejściem bardzo nierozsądnym. Każdy z nas powinien zadbać o to, aby zagwarantować sobie przyjemny, zdrowy, regenerujący sen, po którym wstaniemy pokrzepieni i pełni energii. Użytkowanie nieodpowiedniego materaca prędzej czy później skończy się źle. Warto w tym miejscu zauważyć, że wiele dolegliwości bólowych, problemy z krążeniem oraz takie objawy jak poczucie zmęczenia czy niewyspania – to efekty korzystania z niedopasowanego do ciała materaca.


 

Materace do spania: twardość i miękkość

Przy wyborze materaca do spania powinniśmy kierować się nie tylko wyglądem (który zresztą nie ma aż takiego znaczenia, gdyż materac nie jest widoczny zza prześcieradła), lecz przede wszystkim jego ergonomią. Ergonomią nie znaczy wygodą. Niektóre materace do spania mogą nam się wydawać wygodne, ponieważ są np. miękkie, ale przy długotrwałym użytkowaniu ta pozorna wygoda okazuje się przyczyną somatycznych dolegliwości.

Materac nie może być zbyt miękki. Jeśli ciało się w nim zapada, jest więcej niż prawdopodobne, że użytkownik takiego materaca do spania nabawi się poważnych problemów z kręgosłupem przy dłuższym użytkowaniu. Ale nie może też być zbyt twardy, aby nie powodować ucisków i nie wpływać ujemnie na krążenie. Przyjmuje się, że aby sprawdzić, czy dany materac będzie odpowiedni, należy się na nim położyć i wsunąć rękę pod dolną część pleców. Jeśli nie napotkamy przy tym większych trudności, materac jest w sam raz.

Warto też dobrać produkt pod kątem pozycji, jaką najczęściej przybieramy podczas snu. Dla osób, które śpią na boku, optymalnym rozwiązaniem będzie miękki materac, natomiast tym, które preferują leżenie na plecach, zaleca się na ogół nieco twardsze modele.

Osoby zmagające się z różnego rodzaju schorzeniami powinny skonsultować się z ortopedą przed podjęciem decyzji zakupowej. Specjalista oceni, jaki stopień twardości materaca będzie dla nich odpowiedni.


 

Materace do spania: rodzaje

Ale nie tylko miękkość czy twardość ma znaczenie. Niemniej istotne są materiały, z których wykonany jest materac do spania. Jest rzeczą wiadomą, że np. materace sprężynowe to opcja najtańsza z możliwych i choć pod względem cenowym są bardzo atrakcyjne, to jednak z punktu widzenia korzyści zdrowotnych przegrywają konkurencję z materacami do spania innego typu, np. z lateksowymi czy piankowymi. Te ostatnie wiodą prym na rynku, gdyż zapewniają optimum komfortu.


 

Jak więc widzimy, wybór materaca do spania powinien być podyktowany w pierwszej kolejności anatomią oraz przyzwyczajeniami przyszłego użytkownika. Należy zwrócić uwagę na stopień twardości, a także na materiały, z których dany model jest wykonany. Po uwzględnieniu wszystkich istotnych czynników będziemy mogli dokonać właściwego wyboru.