Jaką pralkę wybrać?

2015-05-29
Jaką pralkę wybrać?

Kupno każdego sprzętu AGD czy RTV wiąże się z ogromem możliwości i koniecznością podjęcia wielu decyzji. Przed dokonaniem wyboru warto przeanalizować własne potrzeby.

Innego urządzenia potrzebował będzie samotnie mieszkający student, innego kilkuosobowa rodzina. Częstotliwość użytkowania, oszczędność zużycia energii, poziom hałasu czy dodatkowe udogodnienia i parametry powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb i wzięte pod uwagę przed zakupem, by sprzęt w 100% spełniał nasze oczekiwania.

 

1. Zapotrzebowanie energetyczne

Odgrywa niebagatelną rolę przy comiesięcznych rachunkach. Urządzenia z klasą A pobierają najmniej energii, zaś najwięcej te z klasą D. Najnowocześniejsze produkty o klasie A+++ potrafią zmniejszyć ilość "pożeranego" prądu nawet o 42%. Oznakowanie poboru mocy jest od pewnego czasu obowiązkowe i znajduje się na każdej etykiecie znamionowej.

 

2. Zużycie wody

Kolejny istotny punkt, jeśli chodzi o oszczędność. Jeden cykl prania to od 35 do aż 81 litrów wody. Coraz powszechniejsze są systemy, w których pobór uzależniony jest od wagi wsadu. A od poboru wody zależy też ilość energii elektrycznej niezbędnej do jej podgrzania. Starsze modele oferowały funkcję tzw. "pół wsadu", która doskonale spełniała swoją funkcję przy praniu materiałów mniej zabrudzonych i wymagających jedynie odświeżenia. Obecnie elektroniczne czujniki potrafią same dopasować pobór wody do wagi prania. W produktach firmy Bosch nazywa się to "WaterPerfect", a w pralkach Elektroluxa - "Fuzzy Logic".

 

3. Poziom hałasu

Pralka to jedno z najgłośniejszych urządzeń w gospodarstwie domowym. Niektórzy użytkownicy wykorzystują tańszą nocną taryfę prądu do wykonywania prania - w tym czasie hałas ma niebagatelne znaczenie. Poziom hałasu zawsze jest najwyższy podczas odwirowywania. Nowoczesne technologie pozwalają zamortyzować drgania urządzenia podczas wirowania, co bezpośrednio przekłada się na głośność pracy pralki. Są to systemy kontroli wyważenia bębna, równomiernie rozmieszczające pranie poprzez kilkakrotne próby rozpoczęcia wirowania. Nawet jeśli ubrania nie są rozłożone właściwie w bębnie, pralka z systemem kontroli wyważenia automatycznie wyeliminuje wibracje, co skutecznie wyciszy jej pracę. Pralka może pracować na poziomie od 46 do 77 decybeli. Ciszej pracują modele ładowane od frontu niż ładowane od góry.

 

4. Ładowność

Bardzo ważny czynnik, który powinien być jednym z decydujących przy podejmowaniu decyzji o zakupie. W zależności od ilości osób pozostających w gospodarstwie domowym, wybieramy pralkę o adekwatnej pojemności, czyli wadze suchego wsadu, który możemy jednorazowo umieścić w bębnie pralki. Dla rodziny kilkuosobowej zaleca się wybór pralki o ładowności nawet do 10 kg. Potrzeby jednej czy dwóch osób znakomicie zaspokoi pralka o ładowności 5-7 kg. Najczęściej kupowane są modele o ładowności 5,5-8 kg.

 

5. Dodatkowe zabezpieczenia

Producenci wyposażają pralki w systemy zabezpieczeń pozwalające na komfortowe i bezpieczne korzystanie ze wszystkich zalet wybranego przez nas modelu. Jedną z najważniejszych form stosowanych zabezpieczeń są zabezpieczenia przeciwwypływowe. System ten polega na automatycznym odcięciu dopływu wody, kiedy pralka ulegnie awarii. Zapobiega to niekontrolowanemu wypływowi wody z pralki, a co za tym idzie - zalaniu mieszkania. Nowoczesne modele pralek sygnalizują zaistnienie awarii na wyświetlaczu, co pozwala na błyskawiczną reakcję na uszkodzenie.

Kolejnym zabezpieczeniem o niebagatelnym znaczeniu - zwłaszcza dla rodzin z dziećmi - są blokady chroniące pralkę przed manipulowaniem przy jej panelu sterowania oraz blokady magnetyczne lub elektroniczne drzwiczek. Dzięki tym ostatnim jesteśmy pewni, że nikt niepowołany nie otworzy bębna podczas pracy urządzenia. Kolejnym zabezpieczeniem przed dziećmi są okna bębna chroniące przed wysoką temperaturą, zapobiegające poparzeniu przy dotknięciu drzwiczek.

Niewątpliwym atutem pralek ze średniej i najwyższej półki są zabezpieczenia przed gwałtownymi wahaniami napięcia. Pralka automatycznie wyłączy się przy skoku napięcia. Włączy się ponownie i będzie kontynuowała przerwaną pracę, gdy poziom napięcia powróci do poprzedniego, prawidłowego natężenia. To rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza w domach jednorodzinnych, gdzie podczas burzy często zdarzają się nagłe skoki zasilania.