Płytki ceramiczne w łazience. Jak układać glazurę i terakotę?

2015-07-28
Płytki ceramiczne w łazience. Jak układać glazurę i terakotę?

Każdy, nawet laik, może dobrze ułożyć w swojej łazience płytki ceramiczne, trzeba tylko wiedzieć, jak. Sama teoria oraz podejście do tego z należytą starannością oraz - przede wszystkim - cierpliwością spokojnie wystarczą, aby zrobić to prawie jak fachowiec!

Dlaczego prawidłowe ułożenie płytek jest tak istotne?
Zanim przejdziemy do meritum sprawy, warto poświęcić kilka minut na uświadomienie sobie, że to, jak płytki ceramiczne w naszej łazience zostaną ułożone, ma znaczenie nie tylko estetyczne, lecz również i praktyczne. Źle ułożone płytki bowiem mogą pękać i odpadać.

Jak się przygotować?
Oczywiście, podstawą jest posiadanie odpowiednich płytek. Najpierw trzeba więc dokonać wyboru co do ich rodzaju, kolorystyki i wielkości. O ile kolorystyka i wielkość nie mają tak wielkiego znaczenia i możemy ten wybór zostawić wyłącznie swemu poczuciu estetyki, o tyle rodzaj trzeba dobrać ściśle ze względu na charakter pomieszczenia. W łazience akurat powinno się wybrać płytki szkliwione - ze względu na to, że będą miały nieustanny kontakt z wodą. Pamiętajmy, by kupić więcej płytek niż nam potrzeba (o 10-15% więcej niż według obliczeń). Poza tym - rzecz jasna - trzeba też zaopatrzyć się w odpowiednie materiały. Ich wybór jest dosyć jasny, ale jeśli mamy z tym problem, warto zapytać obsługi w sklepie budowlanym o radę.

Układanie płytek od początku do końca
Jeżeli jesteśmy już zaopatrzeni w płytki i niezbędne materiały oraz zwarci i gotowi do pracy, pora zaczynać! Oto i instrukcja, jak krok po kroku układać płytki ceramiczne w łazience:
1. Aby ujednolicić chłonność podłoża oraz poprawić jego przyczepność, szerokim pędzlem (tzw. ławkowcem) zagruntuj powierzchnie ścian oraz podłóg.
2. Teraz pora zabezpieczyć kratkę ściekową, która odprowadza z kabiny prysznicowej wodę. Aby to zrobić, najlepiej jest użyć systemowego kołnierza uszczelniającego poprzez wklejenie go w specjalną folię w płynie.
3. Najwyższy czas na to, by wszystkie kołnierze pokryć folią w płynie. Pamiętaj, aby zrobić to starannie!
4. Następnie wklej taśmę uszczelniającą dobrej jakości pomiędzy ściany a obudowę wanny.
5. Kolej na rozrobienie kleju! Aby zrobić to prawidłowo i by nie powstały grudki, podczas dosypywania zaprawy do wody, skorzystaj z zaleceń producenta suchej mieszanki klejowej. Do dokładnego wymieszania zawartości wiaderka użyj wiertarki wolnoobrotowej z mieszadłem. Mieszaj aż do powstania gęstej plastycznej masy!
6. Ostatni etap - nakładanie kleju na ściany i podłogę. Rób to tak, by klej nie zaczął się wiązać przed mocowaniem płytek!
7. Wreszcie pora na mocowanie płytek - pamiętaj, aby robić to wedle wcześniejszego planu i podczas mocowania "wmasowywać" płytkę w podłoże oraz poziomować ją w stosunku do wcześniej już umocowanych płytek.