Jak przygotować się do remontu mieszkania?

2017-10-05
Jak przygotować się do remontu mieszkania?

Przeraża Cię wizja nadchodzącego remontu? Warto ułatwić sobie życie i odpowiednio przygotować się na tę okoliczność. Z właściwym nastawieniem i przemyślanym planem wszystko powinno odbyć się w miarę bezboleśnie.

Remont – uprzedź sąsiadów!

Remont mieszkania to przejściowy, ale uciążliwy etap. Zarówno dla nas samych, jak i dla naszych sąsiadów – głównie dlatego, że wiąże się z permanentnym hałasem. Ogłuszający dźwięk wiertarki i powracający ciągle stukot młotka nie należą do najprzyjemniejszych doznań zmysłowych. Jeśli nie musisz przebywać w mieszkaniu w trakcie remontu, tym lepiej dla Ciebie. Niestety najpewniej Twojego komfortu nie podzieli część sąsiadów. Jeśli planujesz gruntowny remont i niedogodności z tym związane będą dawać się we znaki, koniecznie poinformuj o tym pozostałych lokatorów. Możesz to zrobić osobiście lub wywieszając w widocznym miejscu kartkę ze stosowną informacją.

 

Samodzielnie czy z ekipą remontową?

Samodzielne odświeżanie mieszkania pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów. Niestety wymaga od nas posiadania talentu logistyka i umiejętności złotej rączki. Nie masz drygu do majsterkowania, a mimo to zamierzasz poradzić sobie sam? Koniecznie zaczerpnij fachowej porady. Pomocne okażą się poradniki dla majsterkowiczów, zawierające cenne i praktyczne wskazówki na temat remontowania i pozbywania się drobnych usterek. Podpowiedzą Ci, jakie narzędzia wybrać do danego zadania, jak poprawnie ich użyć i jak zabezpieczyć się przed urazami. Nie wiesz, jak działa wyrzynarka? Nie masz pojęcia, od czego zacząć montaż paneli podłogowych? Ani na czym dokładnie polega cyklinowanie parkietu? Wystarczy sięgnąć po właściwy poradnik, a ostatecznie pojmiesz, że remontowanie nie jest wcale tak trudne, na jakie wygląda. Zastanów się jednak, czy wszystko od początku do końca dasz radę zrobić samodzielnie. Wymienianie okien to raczej robota dla specjalistów, sobie zostaw odnawianie ścian i drobne naprawy.

 

Ochrona dobytku

Podczas remontu po pierwsze jest brudno, a po drugie łatwo uszkodzić meble i sprzęty. Dlatego tymczasowo wynieś je z mieszkania lub przenieś do innego pomieszczenia. Jeśli to niemożliwe, zgromadź wszystko na środku pokoju i obłóż specjalną folią lub tekturą ochronną. Ochrony wymagają również podatna na zarysowania podłoga oraz takie elementy, jak listwy, gniazdka czy włączniki.

 

Kolejność prac

Aby remont przebiegał sprawnie, a co najważniejsze – poprawnie, wybierz na niego dogodną porę i ustal kolejność wykonywanych robót. Malowanie czy wymianę okien zaplanuj na wiosnę lub lato. Montaż płytek i poprawki instalacyjne możesz przeprowadzić nawet zimą. Sens powinna mieć również kolejność zadań. Najbardziej zasadnicze prace przeprowadź na początku, a dopiero później zajmij się wymianą mebli czy naprawianiem usterek.