Urządzamy mieszkanie w stylu skandynawskim

2017-11-28
Urządzamy mieszkanie w stylu skandynawskim

Jakimi cechami charakteryzuje się styl skandynawski? Czy rozwiązania aranżacyjne, które oferuje, są rzeczywiście takie atrakcyjne? O tym wszystkim poniżej.

Zaaranżowanie salonu, sypialni czy przedpokoju w taki sposób, aby pomieszczenie spełniało elementarne wymogi stylu skandynawskiego, nie jest łatwym zadaniem, choć przy odrobinie wysiłku i zachowaniu konsekwencji można uzyskać bardzo ciekawe efekty. Jeśli przypadają Ci do gustu jasne, pełne światła wnętrza, cechujące się prostotą i funkcjonalnością – styl skandynawski z pewnością będzie bliski Twoim preferencjom.


Salon w stylu skandynawskim

Jednym z ważnych wyróżników stylu skandynawskiego jest drewniana podłoga. Deski mogą mieć naturalny odcień, choć często bywają bielone. Dla uzyskania odpowiedniego efektu kolorystycznego można też pokryć podłogę lakierem lub olejem. Meble w stylu skandynawskim wykonane są na ogół z jasnego drewna, które maluje się na biało bądź szaro.
 

Oświetlenie po skandynawsku

W mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim raczej nie uświadczymy firanek i zasłon w oknach. Zastępują je rolety, które mają tę zaletę, że przepuszczają więcej dziennego światła, przez co optycznie powiększają przestrzeń. Nie jest to jednak sine qua non stylu skandynawskiego. Jak najbardziej można skusić się też na zasłony, ale należy wybrać takie, które są wykonane z lekkich, lnianych materiałów.

Co do oświetlenia sztucznego, powinno się ono cechować minimalizmem. Wybierz metalowe lub szklane lampy z papierowymi abażurami, które wraz z drewnianymi meblami i naturalną podłogą będą tworzyły jednolitą, harmonijną całość.

 

Kolory

Kolorystyka wnętrz zaaranżowanych w stylu skandynawskim jest jasna i naturalna. Dominuje biel i szarość, dużą rolę odgrywają też beże. Tu i ówdzie pojawiają się elementy o ciemniejszych barwach, które przez kontrast akcentują jasność i przestronność wnętrza. Zwłaszcza meble w ciemnych odcieniach grafitu czy brązu nadają pomieszczeniu specyficzny klimat, właściwy dla stylu skandynawskiego (sprawdź meble norweskie od Adriany).


Co jeszcze?

Charakterystyczne dla wnętrz reprezentujących styl skandynawski są również poduszki oraz narzuty wykonane z lnu, wełny lub bawełny. Nadają one mieszkaniu niepowtarzalną, ciepłą, domową atmosferę. Warto zainwestować też w świeczniki, ozdobne ramki na zdjęcia, ciekawe obrazy oraz estetyczne wazony na kwiaty w kolorach nieco żywszych.