Świetny sposób na wyczyszczenie dywanu lub wykładziny

2016-05-26
Świetny sposób na wyczyszczenie dywanu lub wykładziny

Dywany i wykładziny to jedne z najpopularniejszych sposobów na zagospodarowanie przestrzeni podłogi w różnego rodzaju pomieszczeniach użytkowych, w tym także w domach.

Nie sposób odmówić im uroku i walorów dekoracyjnych, jednak z uwagi na to, że dość łatwo poddają się zabrudzeniom, nie są praktycznym rozwiązaniem we wszystkich rodzajach wnętrz. Czyste dywany i wykładziny to nie tylko piękna wizytówka każdej przestrzeni, którą zdobią, ale również gwarancja higienicznego bezpieczeństwa dla wszystkich, którzy z tego pomieszczenia korzystają. Zwłaszcza, gdy mowa o wnętrzu domowym, wypada podkreślić konieczność regularnego i skutecznego czyszczenia tego typu ozdób. Procedura tego rodzaju posiada pewne kluczowe zasady, jest także ściśle uzależniona od typu tworzywa i może być dokonywana przez profesjonalistów dysponujących specjalistycznym sprzętem, jak też przez każdą osobę, która zaopatrzy się w odpowiednie pomoce. Środki do prania dywanów to preparaty powszechnie dostępne i występujące pod różnymi postaciami, jednak by z nich skorzystać, trzeba zapoznać się z podstawowymi zasadami, jakie rządzą czyszczeniem dywanów.

 

Jak zabrać się do czyszczenia?

Każdy dywan to konstrukcja złożona z gęstego włosia, wykonanego z różnego rodzaju materiałów tekstylnych i odznaczającego się rozmaitymi właściwościami. Wszystkie jednak ulegają zabrudzeniom w ten sam sposób, to znaczy cząsteczki brudu wnikają pomiędzy budujące dywan włókna i przywierają do włosia. Zanieczyszczenia te mogą mieć także różny charakter, dlatego prawidłowe czyszczenie dywanu powinno mieć dwa zasadnicze etapy. Pierwszym z nich jest usuwanie tego brudu, który nie ulegnie rozpuszczeniu poprzez działanie wody czy konkretnego środka chemicznego. Usunięcie piachu i różnego rodzaju drobinek, na przykład odkurzaczem lub poprzez trzepanie dywanu, to pierwszy i konieczny krok, jaki należy wykonać przed dokonywaniem prania detergentami. Sięganie po nie jest zaś konieczne, by z powierzchni dywanu usunąć takie zabrudzenia, które nie dadzą się usunąć w sposób mechaniczny, ale poprzez wywołanie konkretnej reakcji chemicznej.

 

Skuteczne i łatwe pranie

Nie przez przypadek czyszczenie dywanów przy pomocy specjalnie skomponowanych detergentów określa się tym samym słowem, co usuwanie zanieczyszczeń na przykład z odzieży. Wszystkie tworzywa tekstylne, w które głęboko wniknęły zanieczyszczenia, muszą zostać poddane działaniu środków, które zawierają odpowiednie cząsteczki, odznaczające się specyficznym oddziaływaniem na cząsteczki brudu. Środek do prania dywanów odkurzaczem stosuje się wraz z wodą, przez co możliwe jest obniżenie napięcia powierzchniowego wody, podczas którego cząsteczki detergentu skutecznie przyciągają cząsteczki zanieczyszczeń, rozbijają je i wydobywają z dywanu. W zależności od tego, czy dysponuje się odpowiednim odkurzaczem piorącym, czy też prostą szczotką, można wybrać właściwe preparaty. Działają one zasadniczo w ten sam sposób, jednak są przeznaczone do współpracy z innymi narzędziami. Mechaniczne czyszczenie jest zawsze nieodłącznym elementem prania dywanu, jednak to właśnie dzięki środkom chemicznym jest to zadanie wymagające włożenia minimalnego wysiłku. Substancje tworzące preparaty do prania skłaniają brud do bardziej skorego rozstania się z dywanem.

 

A na wyjątkowo oporne plamy?

Wybierając właściwy środek czyszczący, należy jasno określić, z jakiego rodzaju zanieczyszczeniami ma się do czynienia, wypada także uwzględnić właściwości samego dywanu, na przykład jego odporność na wodę i detergenty. Środki do prania tego rodzaju ozdób są jednak komponowane w taki sposób, by nadawać się do stosowania wobec najpowszechniejszych typów dywanów. Większą ostrożność wypada mieć, szukając specjalnych odplamiaczy. Te są bowiem dedykowane szczególnie uporczywym i kłopotliwym plamom różnego pochodzenia, zwłaszcza o tłustym charakterze i z uwagi na to mogą zawierać silniejsze substancje aktywne. Tego rodzaju preparaty należy nałożyć na dywan bezpośrednio przed jego praniem i odczekać parę minut, by pozwolić detergentowi rozpuścić kłopotliwe zabrudzenia.

 

Artykuł powstał przy współpracy z właścicielem strony www.e-czysto.pl