Styl nowoczesny czy klasyczny? Sprawdź, który najbardziej pasuje do Ciebie

2015-05-29
Styl nowoczesny czy klasyczny? Sprawdź, który najbardziej pasuje do Ciebie

Lubisz przytulne wnętrza, w których możesz wygodnie ułożyć się przed kominkiem w wygodnym fotelu? A może bliżej Ci do designerskich pomysłów w duchu minimalizmu? Zarówno klasyka, jak i nowoczesność to bardzo popularne style aranżacji. Który z nich wybrać?

Funkcjonalne minimum

Jeśli pragmatyzm to Twoje drugie imię, powinieneś wybrać styl nowoczesny. Wszystko w nim podporządkowane jest funkcjonalności i ma wybitnie użytkowy charakter. Nowoczesność w aranżacjach ściśle łączy się z ideą minimalizmu, która nie pozwala nam na przetrzymywanie w przestrzeni domowej nieużywanych i zbędnych przedmiotów. Każda taka rzecz wprowadzałaby niechciany chaos, który źle wpływa na samopoczucie. We współczesnych mieszkaniach panuje porządek, a czasem nawet sterylna czystość. Trudno zresztą stworzyć bałagan wewnątrz czegoś, co z założenia nie może być wypełnione nadmiarem mebli i urządzeń.

Nowoczesność kocha przestrzeń. Aby mieszkanie było bardziej przestronne, rezygnuje się z zamkniętych pomieszczeń i ścianek działowych. Dlatego ten styl sprawdzi się idealnie w lokacjach typu studio czy loft. Niemniej śmiało można go wykorzystać również w małych mieszkaniach i kawalerkach, ponieważ sprzyja optycznemu powiększaniu wnętrza. W miejscach, w których znaczenie ma każdy centymetr kwadratowy, tym bardziej liczy się funkcjonalność i prostota.

W kolorystyce dominuje biel. Czystą lub złamaną biel można połączyć z szarością, a dla ocieplenia klimatu z drewnem. Częściej jednak niż z elementami drewnianymi, spotkamy się w tych aranżacjach z betonem, kamieniem, szkłem czy stalą. Żywsze kolory odnajdziemy jedynie w akcentach. W całej tej prostocie stylu nowoczesnego próżno szukać ozdobników, fikuśnych uchwytów, rzeźbień i intarsjowań oraz wzorzystych materiałów. Proste, użyteczne formy bez udziwnień są najbardziej mile widziane.

 

Wzorcowa przytulność

Nie każdy będzie dobrze się czuł we wnętrzach zaprojektowanych na nowoczesną modłę. Większość z nich jest surowa, zimna, może powodować wrażenie pustki. Choć styl nowoczesny jest obecnie coraz popularniejszy, wciąż często decydujemy się na klasykę. Jest to bezpieczne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie sprawdzone aranżacje, a jednocześnie chcą, aby ich mieszkanie było przytulne. Styl klasyczny nie jest jednak zupełnym przeciwieństwem nowoczesnego. W gruncie rzeczy, dałoby się je ze sobą pogodzić. W klasycznych wystrojach, jak przystało na styl nawiązujący do starożytności, dominują bowiem takie wartości, jak umiar, uniwersalność, harmonia, równowaga i proporcja. Wnętrza takie są eleganckie i komfortowe. Stylizowane meble i antyki dodają pomieszczeniom aury luksusu. Nie można jednak przesadzać ze zdobieniami.

Wśród kolorów dominują beże, biel, brązy i szarości, a więc barwy bezpieczne i uniwersalne. Przełamuje się je ciemną zielenią, bordo, a także złoceniami i posrebrzaniami. Te ostatnie są mile widziane na przykład na ozdobnych ramach. Wśród materiałów wykończeniowych popularnością cieszy się drewno, skóra, cegła czy marmur. Drapowane zasłony, eleganckie lustra, żyrandole i perskie dywany to kolejne elementy często spotkane we wnętrzach klasycznych. Do ozdabiania ścian wykorzystuje się delikatnie wzorzyste tapety lub pilastry. Z pozoru może się wydawać, że taka ilość wykwintnych dekoracji i dodatków będzie przytłaczająca, jednak przy zachowaniu umiaru (a to przecież jeden z głównych wyznaczników) nie ma mowy o efekcie przepychu. Jasne barwy mają za zadanie stonować bogate zdobienia, a symetryczne ustawienie mebli nadać porządek wnętrzu. Poza tym stylizacje muszą pogodzić się z nowoczesnymi sprzętami, przez co każda aranżacja nabiera eklektycznego charakteru.