Meble do mieszkania - lite drewno czy płyta MDF?

2017-01-31
Meble do mieszkania - lite drewno czy płyta MDF?

Zakup mieszkania, przeprowadzka, zmiana wystroju w związku z remontem — to tylko niektóre sytuacje, które wiążą się z zakupem mebli. W wyobraźni zazwyczaj wygląda to tak: masz wymarzoną podłogę, swój ulubiony kolor ścian, drzwi, za którymi rozglądałeś się już od dłuższego czasu...

Wszystko jest ładnie, pięknie i jak z bajki, tylko trochę pusto. Nie da się ukryć, że Twój budżet już na tę chwilę jest bardzo nadwyrężony, a przed Tobą jeszcze sporo wydatków. Na pewno będzie potrzebne łóżko, narożnik, sofa lub wersalka, szafa, może komoda… Na tym etapie warto zadać sobie pytanie: czego potrzebujesz i czego oczekujesz? Czy mają to być meble z litego drewna czy z płyty MDF?

 

Określ, czego potrzebujesz

Zakup mebli powinien być przemyślany, warto zastanowić się nad tym, co jest nam niezbędne do codziennego funkcjonowania, a co po prostu ma cieszyć oczy. Jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, w pierwszej kolejności niezbędne będzie łóżko, funkcjonalny stół w kuchni, krzesła i jakaś sofa czy narożnik, aby można było podjąć gości w domu. Można również zastanowić się nad tym, co docelowo powinno znajdować się w wymarzonym lokum. Trzeba też wybrać materiał, z którego zostaną wykonane meble (drewno, płyta MDF), sposób ich wykończenia (lakier, laminat) oraz kolor.

 

Lite drewno czy płyta MDF?

Wiesz już mniej więcej, czego potrzebujesz, masz już jakąś wizję, teraz trzeba określić, z jakich materiałów ma być to wykonane. W tej kwestii nie powinno się iść za bardzo na ustępstwa, chyba że należysz do osób, które szybko się nudzą i często zmieniają wystrój wnętrz. Producentów mebli mieszkaniowych na rynku na szczęście nie brakuje, więc masz w czym wybierać. Na pewno znajdziesz coś odpowiedniego. Pytanie tylko: czy chcesz mieć coś ponadczasowego, solidnego, czy może coś nowoczesnego, co ma chwilę cieszyć oczy, a za 2-3 lata się wymieni. W pierwszym przypadku mowa oczywiście o meblach z litego drewna, w drugim zaś o meblach z płyty typu MDF czy płyty wiórowej. Lite drewno to nie tylko klasyka i elegancja, ale również trwałość i ponadczasowość. Meble te przy odpowiedniej pielęgnacji są w stanie przetrwać setki lat, dlatego ich cena nie powinna raczej nikogo dziwić. Meble z tego surowca wyróżniają się również dobrą izolacyjnością cieplną i akustyczną. Wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne jest tutaj również niewątpliwą zaletą. Meble z płyty MDF wyróżnia brak sęków i przebarwień. Ich ceny są tańsze, gdyż materiał, z którego są wykonane, łatwiej poddaje się obróbce. Płyta MDF to włókna drzewne sprasowane pod wysokim ciśnieniem i temperaturą w połączeniu z substancjami utwardzającymi i łączącymi.

Jeżeli chcesz cieszyć się długim użytkowaniem mebli, powinieneś zdecydować się na meble z litego drewna. Jeżeli marzysz o nowocześnie urządzonych wnętrzach, najlepszą opcją dla Ciebie będą meble wykonane z płyty MDF. Będą one również dużo tańsze od tych z naturalnego drewna. Jeżeli Twoim głównym kryterium wyboru pozostaje cena, zawsze możesz odwiedzić strony producentów mebli mieszkaniowych i zobaczyć, co i w jakich cenach oferują.