Mała kuchnia – jak ją urządzić?

2017-09-11
Mała kuchnia – jak ją urządzić?

Z problemem małej kuchni zmagają się zwłaszcza osoby mieszkające w blokach i kamienicach. Najważniejsze, aby urządzić ją praktycznie i funkcjonalnie. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami, które pomogą Ci urządzić kuchnię.

Meble kuchenne

Wybierając meble do kuchni, warto zdecydować się na różnego rodzaju przeszklenia, które pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń. Należy również zastanowić się nad pociągnięciem górnych szafek do samej góry, dzięki temu zyskamy więcej miejsca na mniej potrzebne rzeczy. Na rynku jest bardzo dużo firm, które oferują kuchnie pod wymiar, a przy tym mają mnóstwo ciekawych rozwiązań, również dla małych i wąskich kuchni.

 

Oświetlenie

Oświetlenie w kuchni jest bardzo ważne. Dobrze jest mieć okno, ponieważ dzięki temu kuchnia będzie nie tylko jaśniejsza, ale także bardziej przestronna. Można też zainstalować lampki halogenowe nad blatem, które doskonale podświetlą strefę przyrządzania posiłków.

 

Dodatki

Pamiętaj, aby nie przesadzać z dodatkami, które mogą zagracić Twoją kuchnię. Postaraj się, żeby nic nie zostało na wierzchu, raczej należy chować zbędne rzeczy do szafek.

 

Kolory w kuchni

W małych kuchniach sprawdzą się przede wszystkim jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. Zaleca się pomalowanie listew przypodłogowych na kolor jaśniejszy niż ściany. Podłoga również powinna być utrzymana w jaśniejszej tonacji.

 

Sprzęt AGD

W kuchni nie może zabraknąć zlewu, płyty gazowej lub indukcyjnej czy lodówki. Jeśli kupujesz zmywarkę, zamontuj zlew jednokomorowy - zyskasz wtedy więcej miejsca. Jeśli nie potrzebujesz dużego zamrażalnika, zastanów się nad kupnem małej lodówki, z mniejszym zamrażalnikiem. Dobrym rozwiązaniem jest zakup piekarnika z funkcją mikrofalówki. Przy zakupie okapu dobrze jest zdecydować się na taki, który jest wysuwany (teleskopowy).

 

Kilka wskazówek dotyczących urządzania małej kuchni:

  • Wybierz żaluzje, rolety lub osłony przesuwne zamiast drzwiczek.
  • Zamontuj szeroki blat w kuchni.
  • Zamontuj półki i szafki nad blatem.
  • Wybieraj niskie szafki kuchenne.
  • Zastanów się nad montażem szafek i stolików na kółkach.

Sprawdź bloga Jej Nieruchomość i dowiedz się więcej o aranżacji wnętrz.