Łazienka w stylu francuskim

2018-05-24
Łazienka w stylu francuskim

Styl francuski w wystroju wnętrz kojarzony jest zazwyczaj z jadalniami oraz pokojami gościnnymi. Ale ponieważ przemysł ceramiczny wciąż się rozwija, coraz chętniej sięgamy po inspiracje francuskie przy aranżacji łazienki.

Ogólny styl francuski jest czymś odrębnym od stylów: prowansalskiego, bretońskiego i paryskiego. Ten pierwszy charakteryzuje się celowo postarzanymi meblami, motywami florystycznymi i dominacją koloru fioletowego; znakiem rozpoznawczym drugiego są prostota oraz funkcjonalność, a także solidne meble drewniane i morskie ornamenty; trzeci z kolei odznacza się eklektyzmem i barokowym przepychem. A co określa ogólny styl francuski? Jak powinna wyglądać łazienka urządzona w tym stylu?

 

Czym się charakteryzuje styl francuski?

Łazienka w stylu francuskim łączy w sobie elegancję i luksus. Na zdjęciach w katalogach sprzedażowych najczęściej można zobaczyć pod tym szyldem obszerne salony kąpielowe, ale małą łazienkę również da się zaadaptować do tego stylu. Najistotniejsze jest wyposażenie, kolorystyka oraz ogólny design.

Aby upodobnić swoją łazienkę do francuskich salonów kąpielowych, należy w pierwszej kolejności pomyśleć o świetle. Im więcej światła (zwłaszcza dziennego), tym lepiej. Rzęsiste oświetlenie pozwala powiększyć optycznie przestrzeń; poza tym bardzo dobrze komponuje się ono z dominującą bielą oraz jasnymi odcieniami beżu. Ten drugi kolor najczęściej występuje w okolicach wanny i umywalki.

 

Łazienka w stylu francuskim: meble i wyposażenie

Bardzo interesującym dopełnieniem wszechobecnej bieli będą stylizowane meble łazienkowe utrzymane w stylu retro. Staromodna komoda z licznymi szufladami i dekoracyjnymi uchwytami będzie pasować do ogólnego wystroju i nada wnętrzu unikalny klimat. Bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem są również półki bez wiercenia do łazienki. Zmieścisz na nich wszystkie swoje utensylia. Jeśli lubisz porządek, z całą pewnością przyda Ci się też organizer na kosmetyki. Baterie łazienkowe powinny być stylizowane – najlepiej sprawdzą się takie z nieco zgiętym kranem i eleganckimi kurkami.

 

Urządzenie łazienki w stylu francuskim nie jest wcale trudne. Wystarczy odrobina pomysłowości i wyczucie aranżacyjne. Najważniejsze, aby wszystkie komponenty współgrały ze sobą i tworzyły jednolitą całość.