Kuchnia w stylu prowansalskim – gotuj w atmosferze beztroski i w otoczeniu pięknych barw

2019-02-27
Kuchnia w stylu prowansalskim – gotuj w atmosferze beztroski i w otoczeniu pięknych barw

Prowansja zachwyca kolorami, pełnią słońca, wyjątkowością regionalnych produktów, swojskością i harmonią. Styl prowansalski jest godny polecenia każdemu, kto chciałaby przemycić odrobinę tego klimatu do swojego domu czy mieszkania. Czym charakteryzuje się wystrój kuchni inspirowany tym regionem?

Po pierwsze: natura

Wnętrza reprezentujące styl prowansalski odzwierciedlają przede wszystkim piękno natury. Da się to dostrzec w każdym detalu i pod każdym względem. Barwy dominujące to biel, beż, błękit, słoneczna żółć, szarości, brązy, zielenie, a także fiolety przywołujące na myśl pola lawendy. To bezpieczne kolory, ale dające jednocześnie poczucie ładu, uspokajające, wprawiające w pozytywny nastrój. Kuchnia jest dzięki nim jasna, ale w żadnym wypadku nudna – kremowe odcienie inkrustowane są bogato wzorzystymi elementami.

Motywy kwiatowe i roślinne nadają się do ozdoby każdego pomieszczenia, ale to właśnie w kuchni najwięcej jest pnących się wzdłuż ścian winorośli, gałązek oliwnych, wiązek lawendy i kwiatów umieszczonych na szafkach, talerzach, tapetach oraz tkaninach. W prowansalskiej kuchni muszą się też znaleźć świeże i suszone zioła – rozmaryn, tymianek, mięta, bazylia, cząber – oraz prawdziwe kwiaty posadzone w ceramicznych, zdobionych donicach.

 

Materiały wykończeniowe oraz istotne detale

Wśród materiałów wykończeniowych dominują kamień, marmur, ceramika, żelazo, a także lite drewno. Kamienna podłoga idealnie pasuje do tego typu aranżacji, ale sprawdzą się też płytki ceramiczne. Kuchnia inspirowana Prowansją cechuje się przestronnością i wygodą. Na jej środku możemy umieścić wyspę, najlepiej z marmurowym blatem. Na ścianach niech znajdzie się tapeta, koniecznie wykończona wzorem zawierającym motyw roślinny.

Fronty szafek kuchennych powinny być przeszklone, drewniane lub osłonięte jedynie zasłonkami z kretonu. Kuchnia to także miejsce na haftowane serwetki i obrusy. Mogą pojawić się aksamit oraz jedwab. W wystrój doskonale wpasują się naczynia porcelanowe, jak również srebrne. Na ścianach zawieśmy ozdobne talerze oraz suche gałązki lawendy.

Kuchnia w stylu prowansalskim ma być wygodna i niezagracona, ale nie jest to wnętrze minimalistyczne, dlatego koniecznie umieśćmy w nim np. drewniane skrzynki, stylowe karafki i wazony, duże donice, poduszki, ceramiczne ozdoby i wiklinowe koszyki.

Kuchnia inspirowana Prowansją to doskonałe pole do popisu dla osób, które lubią od czasu do czasu zrobić coś własnoręcznie, a przy tym zaoszczędzić i cieszyć się efektem swojej pracy. Przy aranżacji kuchni można wykorzystać stare meble – krzesła, szafki, kredensy, stoliki – które wystarczy pomalować białą lub kremową farbą i ozdobić je dodatkowo jakimś efektownym wzorem.