Jak zaaranżować balkon w bloku?

2015-06-23
Jak zaaranżować balkon w bloku?

Mieszkańcom blokowisk najbardziej tęskno do przydomowych ogródków. Wiosną i latem chciałoby się zmienić scenerię i wypić poranną kawę lub lampkę wina na ładnie urządzonym tarasie. Tymczasem pozostaje tylko kuchnia lub kanapa w salonie, no chyba że… jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami balkonu.

Spytacie, jaki urok może mieć w sobie przebywanie na balkonie z widokiem na szereg betonowych, szarych brył, takich samych jak ta, w której mieszkamy. No cóż, każdemu życzymy w przyszłości domu z rozległym ogrodem, póki co jednak cieszmy się tym, co mamy. Szczególnie że na rynku można nabyć coraz to więcej mebli i akcesoriów funkcjonalnych, stworzonych właśnie z myślą o małych przestrzeniach. Właściciele mieszkań z małymi lub wąskimi balkonami mogą tak samo pozwolić sobie na postawienie na nich parasola czy stolika i krzeseł. Niech balkon posłuży nam także do odpoczynku, a nie tylko do rozwieszania prania i przechowywania tego, co nie zmieściło się w kuchni.

Aby ocieplić wygląd balkonu, musimy sprawić, by wydawał się on jak najmniej betonowy. Na zimnym, surowym podłożu, najlepiej umieścić mozaikę z drewna lub kompozytu (ta druga opcja jest zdecydowanie tańsza). Płytki takie bez problemu położymy samodzielnie, ponieważ montowane są zwykle na zatrzask. Oczywiście możemy zdecydować się również na klinkier lub gres.

Betonową balustradę warto ukryć pod żaluzją bambusową lub wiklinową. Rozwiązanie to stosuje się także w przypadku odsłoniętych balustrad, ma ono jednak po pierwsze wymiar funkcjonalny, a dopiero potem estetyczny. Gdy uzyskamy już jako taki klimat balkonu, możemy zająć się wyborem mebli i ozdób.

Wśród mebli funkcjonalnych, jakie z powodzeniem mogą, a nawet powinny stanąć na balkonie, wypada wymienić składane stoliki i krzesła, nieduże stoliki w formie tacy, stoły z opuszczanym blatem lub osobne blaty, które podwiesimy na balustradzie. W wąskiej przestrzeni sprawdzi się półokrągły stolik na trzech nogach, którego jeden bok całkowicie przylega do ściany. W tego typu aranżacjach postawmy też na meble wielofunkcyjne. Takim będzie na przykład stolik z szafką, na półkach której możemy umieścić rośliny. Warto także zdecydować się na drewnianą skrzynię do przechowywania rozmaitości, która posłuży jednocześnie jako dodatkowe siedzisko. Wreszcie, nie zapominajmy, że meble na balkon z powodzeniem zaprojektujemy sami, wykorzystując na przykład palety.

Zadbajmy o to, by wybrane meble miały lekką drewnianą konstrukcję lub były wiklinowe czy też ażurowe. Te ostatnie będę się prezentowały nadzwyczaj dobrze w romantycznej aranżacji.

Obowiązkowo wyposażmy nasze meble w miękkie poduszki, siedziska i narzuty. Na balkonie nie powinno też zabraknąć lampionów, które możemy zarówno nabyć w sklepie, jak i stworzyć samodzielnie, na przykład ze słoików.

Na tym etapie brakuje jeszcze tylko kwiatów. Tradycyjne doniczki zawieszane lub nakładane na balustradę są nadal w modzie, ale dobrze byłoby znaleźć miejsce dla roślin także w innych miejscach. Ciekawym pomysłem, dzięki któremu zaoszczędzimy nieco przestrzeni, jest zawieszenie doniczek pod sufitem. Na balkonie, także tym wąskim, sprawdzą się pionowe szafki i stojaki na kwiaty. Wybierając rośliny, kierujmy się jednak przede wszystkim stopniem nasłonecznienia naszego balkonu. Nie ograniczajmy się też do samych roślin ozdobnych. Balkon to przecież dobre miejsce na uprawę niektórych warzyw i ziół, którą umożliwi nam zakup miniszklarni.


Elżbieta Gwóźdź