Jak sprytnie urządzić małe mieszkanie?

2018-02-22
Jak sprytnie urządzić małe mieszkanie?

Aranżacja mieszkania o niewielkim metrażu to duże wyzwanie, jednak dzięki zastosowaniu pewnych sprawdzonych trików możliwe jest cieszenie się przytulnym, funkcjonalnym i estetycznym wnętrzem. Jak zatem uzyskać satysfakcjonujące rezultaty?

Jak zaaranżować małe mieszkanie?

Projektowanie wnętrz, w których do dyspozycji jest nie za wiele wolnej przestrzeni, wiąże się z pewnymi ograniczeniami, jednak dzięki pewnym aranżacyjnym trikom można optycznie powiększyć pomieszczenie. W aranżacji niedużego mieszkania warto sięgać po jasne i stonowane kolory. Dzięki temu możliwe jest zakamuflowanie w pewnym stopniu niewielkiego metrażu. Godne polecenia są takie barwy jak biel, jasne beże i głębie szarości. Oczywiście można pozwolić sobie na bardziej wyraziste akcenty kolorystyczne, jednakże powinny one stanowić jedynie uzupełnienie aranżacji. Dzięki nim można ożywić wnętrze. Ciemne kolory nie powinny jednak dominować. W małych mieszkaniach idealnie sprawdzają się lustra i fototapety, dzięki którym możliwe jest optyczne powiększenie pomieszczeń. Chodzi tutaj o stworzenie drobnej iluzji. Lustro należy ustawić tak, aby odbijały się w nim najważniejsze elementy wystroju. W przypadku wąskich i małych wnętrz idealnie sprawdzają się fototapety, które optycznie wydłużają pomieszczenia i powiększają je. Podobny efekt można uzyskać, ustawiając obok siebie meble o zbliżonej do siebie wysokości.

Niezwykle ważne podczas aranżowania mieszkania jest także odpowiednie oświetlenie. Do optycznego powiększenia niewielkich wnętrz polecane są kinkiety, punktowe lampy halogenowe oraz zestawy diodowe we wnękach ścian czy ukryte w podwieszanym suficie. Umiejętne sterowanie światłem pozwoli na spotęgowanie wrażenia przestronności wnętrza.

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przy niewielkim metrażu bardzo ważne jest to, aby niepotrzebnie nie marnować dostępnej wolnej przestrzeni. Funkcjonalność to podstawa. Przedmioty lepiej przechowywać w zamkniętej szafce niż w dużych, otwierających się szeroko szafach (takie rozwiązanie pozwoli utrzymać porządek). Warto także wykorzystać wolne kąty do zabudowania czy przechowywania rzeczy (przykładowo przestrzeń pod parapetem czy też pod schodami). Ponadto aranżacja powinna być spójna, dzięki czemu pomieszczenie będzie wyglądało elegancko i przyjaźnie. W celu optycznego wydłużenia wnętrza można także sięgnąć po pasy, pozbyć się niepotrzebnych rzeczy lub schować je do pojemników, pudełek czy wyplatanych koszy. Najlepiej sprawdzi się w przypadku niewielkiego mieszkania minimalizm. Wnętrza schludne i uporządkowane zdają się większe.