Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku?

2019-01-30
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku?

Ubezpieczenia mieszkaniowe to polisy dobrowolne, których warunki poszczególne towarzystwa określają samodzielnie. Oznacza to, że w każdej firmie szczegółowe zasady działania polisy będą różne. Istnieją jednak pewne ogólne reguły, które dotyczą wszystkich ofert na rynku.

Kiedy chcemy kupić ubezpieczenie domu, najczęściej okazuje się, że tak naprawdę niewiele wiemy na temat tego typu produktów finansowych. W krajach Europy około 50% osób nie rozumie, na czym polega ubezpieczenie murów i elementów stałych, które są kluczową częścią ubezpieczeń nieruchomości. Podobny procent ankietowanych przyznaje, że ich wiedza na ten temat jest niepełna. Z kolei aż 12% badanych przyznało, że zupełnie nie rozumie, czym różni się ubezpieczenie murów od ubezpieczenia elementów stałych. Właściciele nieruchomości notorycznie mylą się również co do sumy ubezpieczenia.

Kto wie więcej o ubezpieczeniach: kobiety czy mężczyźni? 55% pań bezbłędnie udziela odpowiedzi na pytania o ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Natomiast tylko 49% panów radzi sobie z tego typu pytaniami. Różnice w wiedzy na temat ubezpieczeń zależą również, jak się okazuje, od wieku. Przewagę mają zdecydowanie osoby starsze, które posiadają szerszą wiedzę, co może wynikać z ich doświadczeń życiowych. Osoby młodsze natomiast do 35 roku życia w zasadzie nie interesują się tego typu polisami.

Takie statystyki nie idą w parze z danymi dotyczącymi popularności polis mieszkaniowych. W Polsce ubezpieczenie domu i mieszkania posiada aż 80% właścicieli nieruchomości. Co ciekawe, nasza dbałość o dom sięga nawet dalej. Wyjeżdżając na wakacje czy ferie, często pozostawiamy nieruchomości pod opieką sąsiadów, znajomych czy rodziny. Aż 75% rodaków decyduje się na takie rozwiązanie. Skrzętnie pilnujemy też, by naszego spokoju na urlopie nie zmąciły inne wydarzenia, takie jak zalanie czy przepięcia. Dlatego ponad 50% osób odłącza przed wyjazdem urządzenia elektryczne od gniazdek, a 40% zakręca zawory wody. Ale bardziej boimy się włamań – bo aż 60% osób przed urlopem sprawdza, czy okna są zamknięte w całym domu.

Szukając ubezpieczenia nieruchomości przez internet, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, czy wybrana przez nas polisa zapewnia ochronę na skutek zdarzeń losowych, takich jak pożar i powódź. Nie mniej istotne jest zabezpieczenie na wypadek przepięć elektrycznych, stłuczeń czy dewastacji. Oczywiście nasza nieruchomość powinna być również chroniona na wypadek kradzieży czy rabunku – w ich wyniku może dojść do zniszczenia elementów stałych, takich jak okna, boazerie czy szafki kuchenne. Uzupełnieniem ochrony powinno być ubezpieczenie od tzw. szkód wężykowych, powstałych w wyniku oderwania się lub pęknięcia rurek odprowadzających wodę do urządzeń domowych – pralek, zmywarek czy suszarek. Należy ponadto określić, które elementy nieruchomości ubezpieczamy. Mamy tu do wyboru trzy kategorie: mury, elementy stałe oraz ruchomości. Najlepiej oczywiście objąć ochroną wszystkie trzy kategorie, by podczas likwidacji ewentualnej szkody nie spotkać się z rozczarowaniem. Nie mniej istotne jest określenie poziomu sumy ubezpieczenia – jest to kwota, do której zakład ubezpieczeń będzie odpowiadał za powstałą szkodę.

Poza ochroną naszego mieszkania warto też pomyśleć o sytuacjach, w których to my możemy wyrządzić szkodę osobie trzeciej. Wbrew pozorom tego typu sytuacje nie są wcale rzadkie. Najczęstsza to oczywiście zalanie – pęknięta rurka czy uszkodzona zmywarka mogą spowodować niemałe straty u sąsiadów, za które to my będziemy odpowiedzialni. Ale chodzi też o sytuacje, w których szkodę wyrządza nasz kot czy pies – nie zawsze zdążymy bowiem zapobiec szkodom, które wyrządzają nasze zwierzęta. Ubezpieczeniem objęte mogą być również króliki, chomiki, myszy, szczury, a nawet ptaki – czyli te zwierzęta, które można kupić w sklepach zoologicznych. Możemy rzecz jasna liczyć na wyrozumiałość sąsiadów, ale na taką okoliczność również dobrze jest mieć polisę, która zapewni odszkodowanie osobom pokrzywdzonym. Firmy ubezpieczeniowe zapewniają tego typu ochronę w ramach tzw. OC w życiu prywatnym – polisy, która najczęściej oferowana jest w pakiecie z innymi ubezpieczeniami mieszkaniowymi, potocznie zwanej ubezpieczeniem OC mieszkania. Warto dodać, że właściciele zwierząt, niezależnie od rodzaju wykupionej polisy, powinni zachować środki ostrożności, aby zapobiec ewentualnym szkodom wyrządzanym przez zwierzęta osobom trzecim, czyli na przykład pilnować, aby drzwi domu lub furtka w ogrodzeniu były zamknięte. Dobrze jest też pamiętać, by nasz pupil był zdrowy i zaszczepiony. Opuszczanie szczepień lub ignorowanie objawów choroby będzie bowiem działało w przypadku szkody na naszą niekorzyść.