Gdzie trzymać książki?

2018-01-23
Gdzie trzymać książki?

Jakkolwiek wstąpiliśmy w erę elektronicznych czytników, mogących pomieścić w swojej pamięci niezliczoną ilość publikacji, to jednak wciąż jeszcze tradycyjna papierowa książka nie straciła na aktualności. Jak urządzić swoją domową biblioteczkę?

Regały na książki

Najlepiej będzie oczywiście zaopatrzyć się w regał na książki, a przy znacznej ich liczbie – w kilka regałów. Modne regały na książki oprócz funkcji czysto użytkowej pełnią również funkcję dekoracyjną – są świetnym uzupełnieniem wystroju pomieszczenia. W ofercie sklepów meblarskich mieści się zazwyczaj cała gama rozmaitych regałów, różniących się od siebie wielkością, designem, kolorem oraz funkcjonalnością. W sprzedaży są regały pionowe, poziome, mające futurystyczne i przykuwające uwagę kształty... Każdy posiadacz mniej lub bardziej zasobnych zbiorów powinien znaleźć coś dla siebie.
 

Zakamarki w mieszkaniu

Jeśli książki nie mieszczą się już na regałach, można je poupychać w różnych zakamarkach: we wnękach, pod nieużywanym kominkiem, pod sufitem, na lodówce, na parapecie, pod łóżkiem, w wysuwanym schowku na pościel, w szufladzie biurka (choć co bardziej szacowne pozycje zasługują oczywiście na bardziej wyeksponowane miejsce). Można z powodzeniem wygospodarować w mieszkaniu sporo przestrzeni na nadliczbowe książki.
 

Miejsca widoczne

Jeśli masz w swojej kolekcji książki z barwnymi, cieszącymi oko okładkami, możesz je potraktować jako obrazy i porozmieszczać w taki sposób, aby były widoczne (w pozycji wertykalnej). Zwłaszcza publikacje wielkoformatowe sprawdzą się jako element dekoracyjny. Wnętrze przyozdobione w ten sposób ciekawymi ilustracjami nabierze wyjątkowego klimatu.
 

Pod schodami

W Twoich czterech kątach brakuje już miejsca na kolejny regał? Możesz postawić mebel pod schodami, jeśli jest taka możliwość. Regał z książkami w takim miejscu będzie stanowił ciekawe rozwiązanie aranżacyjne i z całą pewnością nada pomieszczeniu unikalny charakter.
 

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się przydatne i zainspirują Was do aranżacyjnych eksperymentów ze swoimi zbiorami książkowymi.