Aranżacja wnętrza małej łazienki. Wiesz już, od czego powinieneś zacząć?

2015-08-13
Aranżacja wnętrza małej łazienki. Wiesz już, od czego powinieneś zacząć?

Łazienka o powierzchni kilku metrów kwadratowych to jeszcze nie powód do zmartwień. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, bo zagospodarowanie tak niewielkiej przestrzeni wymaga przemyślanego projektu od początku do końca.

Zanim wybierzesz się do sklepu z armaturą łazienkową

Musisz wiedzieć, że małe łazienki o powierzchni najwyżej 5-8 metrów kwadratowych wymagają dedykowanych rozwiązań i odpowiedniego wyczucia smaku. Ich projekt to pewna sztuka kompromisu między estetyką wykonania a funkcjonalnością. To jednak nie znaczy, że miałbyś rezygnować z eleganckiej strefy kąpieli lub alternatywnego, nocnego oświetlenia kabiny prysznicowej, jednak o dużej wannie, stojącym wieszaku na ręczniki i  kamiennej, dwukomorowej umywalce po prostu zapomnij.

 

Aranżacja wnętrza łazienki to sztuka kompromisów

1. Kabina prysznicowa lub słuchawka prysznicowa z odpływem w miejscu wanny

W małej łazience liczy się każdy dodatkowy m kw. Zrezygnuj z pomysłu na dużą wannę, która zabiera nadto miejsca na podłodze, a przy tym jest raczej mało wygodna w codziennym użytkowaniu. Znacznie lepiej spisze się niewielka kabina prysznicowa.

Jeśli potrafisz, możesz zaaranżować także strefę kąpieli z odpływem liniowym w podłodze – trzy prostopadłe do siebie ściany zabezpiecz przed wnikaniem wody, a następnie pokryj glazurą. Do wypełnienia przestrzeni między płytkami wykorzystaj fugę dwuskładnikową, bo ta będzie narażona na szczególnie trudne warunki eksploatacji (gwałtowne wahania temperatur, bezpośrednie działanie wody i wilgoci).

Uwaga: Niezależnie od tego, na które z tych dwóch rozwiązań się zdecydujesz, kabinę lub strefę kąpieli oddziel przezroczystym szkłem akrylowym. Zwykła i nietransparentna przesłona może być powodem, dla którego wnętrze będzie wydawało się jeszcze bardziej klaustrofobiczne niż jest w rzeczywistości.

 

2. Szafkę na drobiazgi ukryj za dużym lustrem

Im więcej szklanych, odbijających refleksy powierzchni w łazience tym lepiej. Lustro powinno pokrywać całą lub większą część ściany nad umywalką. Możesz pokryć nim też płaską szafkę ścienną, w której schowasz ręczniki, najważniejsze środki czyszczące itd.

Rozważ podzielenie lustra na dwie części, jeśli koszt zakupu całego lustra o powierzchni kilku metrów kwadratowych okaże się dla ciebie zbyt obciążający finansowo.

 

3. Zaplanuj alternatywny system oświetlenia nocnego strefy kąpieli

Nawet jeśli twoja łazienka ma góra 5 metrów kw., nie musisz rezygnować z dodatkowego, alternatywnego systemu oświetleniowego strefy kąpieli. W zupełności wystarczy ci podwieszany sufit z diodami LED.

- […] pamiętaj o odpowiedniej klasie szczelności opraw. Jeśli LED'y będą bezpośrednio narażone na kontakt z wodą lub wilgocią, stosuj te o klasie szczelności IP 64, IP 65 lub IP 66 w zależności od projektu – mówią nam projektanci wnętrz z firmy Dream Design.

 

4. Na ścianie zawieś wszystko to, co możesz

Usuń z podłogi stojące akcesoria łazienkowe, np. stojaki na ręczniki, donice na egzotyczne kwiaty i tym podobne. Zrezygnuj z klasycznej miski ustępowej na tą, którą mógłbyś podwiesić na stelażu (ukryjesz go pod płytami gipsowymi).

W ten sposób nie tylko wzmocnisz złudzenie wolnej przestrzeni, ale i utrzymasz łazienkę w odpowiedniej czystości.

 

5. Zdecyduj się na barwy monochromatyczne, beże wcale nie są uniwersalne

To nieprawda, że beżowa, jasna łazienka urządzona w tradycyjny sposób jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Jeśli nie nie masz dostępu do naturalnego oświetlenia (brak okna), możesz pokusić się o minimalistyczne stylizacje utrzymane w barwach monochromatycznych.

Czarna, szkliwiona glazura i terakota w połączeniu z zimnym oświetleniem LED (4000 K i więcej), dużym lustrem dają złudzenie czystego, przestronnego wnętrza.