Łazienka o powierzchni kilku metrów kwadratowych to jeszcze nie powód do zmartwień. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, bo zagospodarowanie tak niewielkiej przestrzeni wymaga przemyślanego projektu od początku do końca.
Zanim wybierzesz się do sklepu z armaturą łazienkową
Musisz wiedzieć, że małe łazienki o powierzchni najwyżej 5-8 metrów kwadratowych wymagają dedykowanych rozwiązań i odpowiedniego wyczucia smaku. Ich projekt to pewna sztuka kompromisu między estetyką wykonania a funkcjonalnością. To jednak nie znaczy, że miałbyś rezygnować z eleganckiej strefy kąpieli lub alternatywnego, nocnego oświetlenia kabiny prysznicowej, jednak o dużej wannie, stojącym wieszaku na ręczniki i kamiennej, dwukomorowej umywalce po prostu zapomnij.
Aranżacja wnętrza łazienki to sztuka kompromisów
1. Kabina prysznicowa lub słuchawka prysznicowa z odpływem w miejscu wanny
W małej łazience liczy się każdy dodatkowy m kw. Zrezygnuj z pomysłu na dużą wannę, która zabiera nadto miejsca na podłodze, a przy tym jest raczej mało wygodna w codziennym użytkowaniu. Znacznie lepiej spisze się niewielka kabina prysznicowa.
Jeśli potrafisz, możesz zaaranżować także strefę kąpieli z odpływem liniowym w podłodze – trzy prostopadłe do siebie ściany zabezpiecz przed wnikaniem wody, a następnie pokryj glazurą. Do wypełnienia przestrzeni między płytkami wykorzystaj fugę dwuskładnikową, bo ta będzie narażona na szczególnie trudne warunki eksploatacji (gwałtowne wahania temperatur, bezpośrednie działanie wody i wilgoci).
Uwaga: Niezależnie od tego, na które z tych dwóch rozwiązań się zdecydujesz, kabinę lub strefę kąpieli oddziel przezroczystym szkłem akrylowym. Zwykła i nietransparentna przesłona może być powodem, dla którego wnętrze będzie wydawało się jeszcze bardziej klaustrofobiczne niż jest w rzeczywistości.
2. Szafkę na drobiazgi ukryj za dużym lustrem
Im więcej szklanych, odbijających refleksy powierzchni w łazience tym lepiej. Lustro powinno pokrywać całą lub większą część ściany nad umywalką. Możesz pokryć nim też płaską szafkę ścienną, w której schowasz ręczniki, najważniejsze środki czyszczące itd.
Rozważ podzielenie lustra na dwie części, jeśli koszt zakupu całego lustra o powierzchni kilku metrów kwadratowych okaże się dla ciebie zbyt obciążający finansowo.
3. Zaplanuj alternatywny system oświetlenia nocnego strefy kąpieli
Nawet jeśli twoja łazienka ma góra 5 metrów kw., nie musisz rezygnować z dodatkowego, alternatywnego systemu oświetleniowego strefy kąpieli. W zupełności wystarczy ci podwieszany sufit z diodami LED.
- […] pamiętaj o odpowiedniej klasie szczelności opraw. Jeśli LED'y będą bezpośrednio narażone na kontakt z wodą lub wilgocią, stosuj te o klasie szczelności IP 64, IP 65 lub IP 66 w zależności od projektu – mówią nam projektanci wnętrz z firmy Dream Design.
4. Na ścianie zawieś wszystko to, co możesz
Usuń z podłogi stojące akcesoria łazienkowe, np. stojaki na ręczniki, donice na egzotyczne kwiaty i tym podobne. Zrezygnuj z klasycznej miski ustępowej na tą, którą mógłbyś podwiesić na stelażu (ukryjesz go pod płytami gipsowymi).
W ten sposób nie tylko wzmocnisz złudzenie wolnej przestrzeni, ale i utrzymasz łazienkę w odpowiedniej czystości.
5. Zdecyduj się na barwy monochromatyczne, beże wcale nie są uniwersalne
To nieprawda, że beżowa, jasna łazienka urządzona w tradycyjny sposób jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Jeśli nie nie masz dostępu do naturalnego oświetlenia (brak okna), możesz pokusić się o minimalistyczne stylizacje utrzymane w barwach monochromatycznych.
Czarna, szkliwiona glazura i terakota w połączeniu z zimnym oświetleniem LED (4000 K i więcej), dużym lustrem dają złudzenie czystego, przestronnego wnętrza.