Taras ogrodowy – jak go urządzić?

2015-07-01
Taras ogrodowy – jak go urządzić?

W dobrze zaplanowanym tarasie ogrodowym z pewnością spędzimy większość letnich wieczorów, zorganizujemy niejedną kolację dla rodziny i znajomych, a nawet wydamy małe przyjęcie. Jak urządzić to miejsce, by było ulubioną przestrzenią wakacyjnych spotkań i wypoczynku?

Relaks w głębi ogrodu

Jeżeli jesteśmy dopiero na etapie planowania tarasu ogrodowego, zastanówmy się, gdzie dokładnie chcielibyśmy go ulokować. Możemy urządzić go w bezpośredniej bliskości domu, tak, aby przylegał do jego ściany i był przedłużeniem salonu lub letnią jadalnią. Takie warunki mogą szczególnie odpowiadać gościom, ale też gospodarzom poprzez sąsiedztwo kuchni i toalety oraz możliwość szybkiego sprzątnięcia mebli w razie deszczu. Decydując się na tego typu przydomowy taras ogrodowy, pamiętajmy jednak, że do uzyskania pełnego komfortu trzeba będzie go osłonić, najlepiej drewnianym zadaszeniem lub markizą. Ogromne znaczenie ma też materiał, z którego sam taras chcemy wykonać. Mamy do wyboru drewno, płytki ceramiczne oraz kostkę chodnikową. Zbudowanie zarówno drewnianego podestu, jak i wyłożenie przestrzeni kostką jest stosunkowo łatwe i nie stwarza problemów przy ewentualnym demontażu. Płytki wymagają już więcej pracy.

O wiele bardziej klimatycznie będzie się jednak prezentował taras nieco oddalony od domu, schowany w głębi ogrodu, ocieniony koronami drzew. Powinna do niego prowadzić wydeptana lub wyłożona kostką ścieżka. Czas spędzony bliżej natury dodatkowo uatrakcyjni bliskość oczka wodnego lub miejsca przeznaczonego na ognisko.


Meble dla wygody

Przy wyborze mebli ogrodowych powinniśmy się kierować trzema czynnikami: wygodą, trwałością i stylem. Fotele i sofy muszą być przede wszystkim komfortowe, aby dobrze nam się na nich odpoczywało. Ponieważ jednak liczy się tu także trwałość i praktyczność, meble ogrodowe są wykonane z drewna, rattanu, wikliny, plastiku lub metalu – dlatego trzeba wyłożyć je dużą ilością miękkich siedzisk i poduszek. Ostatecznie, wybór ten przyporządkujmy stylowi, w jakim chcemy utrzymać taras. Niech będzie on spójny ze stylem domu i jego wystrojem, a także ze stylem ogrodu. Meble drewniane, zwykle proste i minimalistyczne, będą pasowały zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych rozwiązań. Wiklinę i rattan wykorzystajmy do zadaszonych tarasów. Meble z nich wykonane są lekkie i praktyczne, ale też najmniej trwałe przy kontakcie z deszczem. Ciężkie, metalowe stoliki i krzesła, często ciekawie zdobione, sprawdzą się w romantycznym i dekoracyjnym ogrodzie.

Takie miejsce jak taras również potrzebuje dodatków, które wpłyną na jego urok i przyjemną atmosferę. Ozdóbmy go więc kwiatami w dużych donicach, wazonami, lampionami, kamiennymi figurkami – użyjmy wyobraźni, byleby tylko dodatki nie gryzły się z przewodnim stylem. Obok mebli, na tarasie może stanąć też grill (przenośny lub murowany) oraz praktyczna skrzynia służąca jako schowek na dodatkowe poduszki i koce oraz inne przedmioty, takie jak narzędzia do grillowania czy naczynia.


Elżbieta Gwóźdź