Sposoby zwalczania mrówek

2016-04-01
Sposoby zwalczania mrówek

Nadchodząca wiosna to nie tylko piękna pogoda i przyroda budząca się do życia. To także ogromny problem dla wielu osób, zwłaszcza mieszkańców domów jednorodzinnych, a także tych, którzy mieszkają w blokach na parterze.

W najbliższym czasie mogą spodziewać się nieproszonych gości w postaci mrówek. Najczęściej poruszają się one dosłownie wstążkami, idąc jedna za drugą. Istnieje wiele sposobów na zwalczenie mrówek, dlatego panikę należy odłożyć na bok i podążać za poniższymi instrukcjami.

Nie zabijaj pojedynczych osobników

To najgorszy z możliwych sposobów. Jeśli będziemy zabijać po kilka mrówek, ich królowa zorientuje się, że stado powoli zaczyna się zmniejszać. Wówczas instynktownie zaczyna składać więcej larw, aby uzupełnić straty w swojej armii. Wówczas zataczacie błędne koło. Ty zabijasz, ona tworzy. W ten sposób nie dojdziecie do żadnego porozumienia.

Boraks – legenda wśród preparatów na mrówki

To najsłynniejszy produkt, pozwalają na walkę z mrówkami, które nieoczekiwanie pojawią się w domu. Słynny biały proszek należy wymieszać z ugotowanym żółtkiem jaja i zostawić tak, aby mrówki mogły się nim zająć. Te wówczas rozpoczynają przenoszenie pożywienia do swojego gniazda, a to z kolei powoduje jego niszczenie od środka. Niestety proszek jest również szkodliwy dla ludzi i innych zwierząt, dlatego należy uważać zwłaszcza jeśli w domu są dzieci, a także psy czy koty.

Chińska kreda

Działa na tej samej zasadzie co boraks. Należy porysować nią miejsca w których zauważyliśmy obecność mrówek. One instynktownie zaczynają magazynować pozostałości kredy w gnieździe, co prowadzi do jego zniszczenia od środka.

Expel

Roztwór wykonany z proszku Expel i wody doskonale działa na niszczenie mrówek. Można go stosować zarówno w mieszkaniach jak i na zewnątrz budynków. Nie jest tak szkodliwy jak inne substancje, jednak byłoby lepiej gdyby nie dostał się w ręce dzieci czy psów.

Faracid

To specjalny sprawy, który stosuje się do likwidacji różnego rodzaju mrówek. Najpopularniejszy jest w walce ze słynnymi mrówkami faraona, które w przeciwieństwie do ich większych, czarnych wersji, są dla człowieka niebezpieczne. Faracidem należy spryskać miejsca z których wychodzą mrówki, a już po 12 godzinach będzie można zauważyć wyraźne działanie produktu. Ma nieco wolniejsze działanie niż dotychczas omawiane trutki.

Raid w sprayu

Niewątpliwie jego ogromną zaletą jest ładny zapach w przeciwieństwie do innych specyfików, a także duża skuteczność. Również polega na rozprowadzeniu substancji w miejscu z którego wychodzą mrówki. Efekty powinny być widoczne jednak nieco później, ponieważ dopiero po kilku dniach.

Domowe sposoby na likwidację mrówek

Nie ma jednak jak sprawdzone, naturalne metody, które kiedyś stosowano nagminnie, z uwagi na brak dostępu do specjalistycznych środków. Ludzie musieli sobie jakoś poradzić, dlatego też wymyślano wiele metod, wypróbowując wszystkie po kolei. Niektóre z nich zdały świetnie egzamin i z powodzeniem mogą być wykorzystywane współcześnie. Nie są toksyczne, a ich skuteczność jest naprawdę wysoka.

  • Miód – działa jak prawdziwy wabik. Słodkie powonienie przyciąga mrówki na podstawek w którym umieściliśmy odrobinę miodu. Wówczas drogi ucieczki już nie ma. Mrówki zatapiają się w lepkiej substancji.
  • Proszek do pieczenia – jego zadaniem jest uduszenie mrówek. Należy wysypać go w miejscach z których wychodzą, a po kilku dniach nie powinno być już po nich żadnego śladu.
  • Liście pomidora – ich zapach działa na mrówki trująco i odstraszająco. Wystarczy rozłożyć je blisko miejsca ich przebywania, a zapach który odczuwają odstraszy je na dobre.
  • Spleśniała cytryna – to sposób, który stosuje się w szafkach. Jeśli mrówki znalazły się i tam, umieszczenie cytryny wewnątrz powinno załatwić sprawę.
  • Ocet – to także świetny sposób na odstraszenie mrówek. Wystarczy nasączyć ściereczkę bawełnianą octem i przetrzeć nią miejsca w których widywane są mrówki. Gwarantujemy, że nie wrócą tutaj już drugi raz.
  • Cynamon – większa dawka cynamonu działa na mrówki jak trucizna. Można więc posypać nim zarówno miejsca w domu w którym występują jak i parapety, aby mrówki omijały szerokim łukiem nasze mieszkanie.

Partneem wpisu jest właściciel strony Dezder.com.pl