Obrzeża trawnikowe – rodzaje, zastosowania

2019-01-18
Obrzeża trawnikowe – rodzaje, zastosowania

Obrzeża trawnikowe pozwalają odgrodzić trawnik od grządek oraz ścieżek ogrodowych. Wyróżniamy kilka rodzajów obrzeży ze względu na materiał, z którego zostały wykonane.

Przestrzeń ogrodową można podzielić na różne strefy: grządki, trawnik, ścieżki, miejsce do wypoczynku itd. Obrzeża trawnikowe (nazywane również z angielska geoborder) pozwalają wytyczyć wyraźne granice między nimi, co ułatwia później poruszanie się po ogrodzie, a także pielęgnację hodowanych roślin. Obrzeża montuje się na ogół wzdłuż granicy rabaty i trawnika lub trawnika i ścieżki. Konstrukcje wyższe niż standardowe znajdują zastosowanie przy wydzielaniu podwyższanych rabat, służą też jako dekoracja, którą można zamaskować mało atrakcyjną część ogrodu, np. rozpadający się mur. Obrzeża geoborder mogą być wykonane z różnych materiałów: z drewna, plastiku, betonu lub metalu.

 

Obrzeża trawnikowe z drewna

Obrzeża ogrodowe z drewna są stosunkowo niedrogie, pasują do różnych stylów i cieszą się chyba największą popularnością wśród nabywców. Przybierają formę tzw. rolborderów, kołków lub listw, układanych obok siebie, tak aby tworzyły szeroki pas. Są idealne do odgraniczania rabat i trawników, ale raczej nie zdadzą egzaminu w przypadku betonowych ścieżek, schodów czy wymagających wydzielenia placyków.

 

Obrzeża ogrodowe z plastiku

Są mniej atrakcyjnym rozwiązaniem, niemniej jednak cechują się większą trwałością. Tworzywo sztuczne nie ulega tak szybko niszczącemu działaniu wilgoci, ale trzeba liczyć się z tym, że srogie mrozy i silne upały mogą spowodować odbarwienia lub pęknięcia na tego typu obrzeżach.

 

Obrzeża ogrodowe z granitu

Są zdecydowanie bardziej reprezentacyjne, sprawdzą się zwłaszcza w nowoczesnych ogrodach. Zasługują na uwagę nie tylko dlatego, że są odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne czy niesprzyjające warunki pogodowe, ale również ze względu na wysokie walory estetyczne.

 

Obrzeża geoborder z betonu

Beton nie jest co prawda tak szlachetnym materiałem jak granit, ale za to ma większą trwałość. Poza tym obrzeża trawnikowe z betonu również ciekawie wyglądają, będą idealne do wydzielania przestrzeni utwardzonych placyków, schodów, chodników ogrodowych, mogą być też elementem umacniającym nasypy i skarpy.

 

Obrzeża trawnikowe z metalu

Są niezwykle trwałe, idealnie harmonizują ze stylem minimalistycznym. Obrzeża metalowe zabezpiecza się fabrycznie środkami antykorozyjnymi, co zwiększa ich odporność na opady atmosferyczne, a także niskie i wysokie temperatury. Często stosuje się je przy tworzeniu kwietników.

 

Jesteś zainteresowany obrzeżami ogrodowymi? Wejdź na stronę https://www.geoproduct.pl/.