Drzewa do małego ogrodu

2015-05-29
Drzewa do małego ogrodu

Estetyczne zaaranżowanie niedużego ogrodu wymaga starannego wybierania drzew. Jakkolwiek pionowy akcent jest zawsze miły dla oka, to zbyt rozłożyste rośliny mogą wywołać efekt przytłaczający.

Dobrze jest postawić na drzewa o koronach kulistych lub nieregularnych, ewentualnie te o pędach zwisających, nadających płaczącą lub parasolowatą formę. Ważne, by nie zdominowały one niezbyt dużej powierzchni swym wzrostem czy objętością. Wprawdzie część form karłowatych wymaga staranniejszej pielęgnacji niż ich wysokie odpowiedniki, jednak jest to opłacalny trud, który przełoży się na cieszącą oczy kompozycję przestrzeni. Warto zawczasu ustalić tempo wzrostu oraz zakres koniecznej opieki, by odpowiednim do możliwości nakładem sił zbudować harmonijny wygląd najbliższego otoczenia.

Robinia lepka. Kwitnie efektownymi gronami kwiatów i rzadko przekracza wysokość 6 metrów. Jest odporna na mrozy i zanieczyszczenia powietrza, w związku z czym nadaje się do ogródków działkowych położonych w okolicach dużych aglomeracji miejskich.

Sumak octowiec. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji ani żyznej gleby, choć preferuje miejsca silnie nasłonecznione. Jego parasolowaty kształt szczególnie atrakcyjnie wygląda jesienią, kiedy to przybiera pomarańczowo - czerwone barwy.

Jodła koreańska. Wysokość dwóch metrów osiąga dopiero po 10 latach, choć może dorastać nawet do 10 metrów. Charakteryzuje się silnie zielonym kolorem igliwia oraz niebieskim odcieniem szyszek. Świetnie znosi nawet bardzo surowe zimy.

Wiśnia piłkowana. Jej maksymalna wysokość to trzy metry. Wymaga żyznej i próchniczej gleby, za którą odwdzięcza się pięknym kwiatostanem na przełomie kwietnia i maja. Szczególnie interesująco wyglądają odmiany o zwisającej lub kolumnowej koronie - niestety, żadna z nich nie jest odporna na mrozy.

Buk pospolity. Wzrasta powoli, a odmianę "Pendula" cechuje fantazyjna, zwisająca korona. Intensywna zieleń listowia wspaniale komponuje się na tle białych zabudowań. Najlepiej czuje się na glebie żyznej i wilgotnej.

Głóg dwuszyjkowy. Ceniony zwłaszcza dzięki swym walorom dekoracyjnym - wiosną kwitnie białymi, czerwonymi lub różowymi kwiatami. Odporny na suszę, bardzo dobrze znosi mrozy. Powinni zainteresować się nim działkowcy nie mający zbyt wiele czasu na pielęgnację drzewostanu.

Wierzba mandżurska. Jej maksymalny wzrost to 5 metrów. Ten jest zresztą łatwy do kontrolowania, gdyż drzewko dobrze znosi zabiegi przycinania. Podczas dłuższych suszy wymaga podlewania, zaś zimą dobrze jest ją okryć, gdyż temperatury poniżej -15 stopni są dla niej bardzo szkodliwe.

Judaszowiec. Bardzo efektowna roślina, pozostająca na pograniczu drzewa i krzewu. Zebrane w pęczki różowo - fioletowe kwiaty wyrastają bezpośrednio z pnia lub ze starszych gałęzi już na przełomie kwietnia i maja. Powinien rosnąć w miejscu ciepłym, słonecznym i osłoniętym od wiatru.

Jarząb pospolity. Czyli zwyczajna jarzębina. Owoce o ceglastym zabarwieniu zdobią drzewo nawet po opadnięciu liści. Sięga 10 metrów wysokości, kwitnie na biało pod koniec maja. To wytrzymałe drzewo dobrze znosi zacienienie i przyjmuje się na każdym rodzaju gleby.