Tani prąd dla domu

2018-06-11
Tani prąd dla domu

Na jakie czynniki warto zwracać uwagę przy wyborze dostawcy prądu? Liczy się nie tylko cena energii elektrycznej. Poniżej podpowiadamy, o czym nie zapominać przy rozpatrywaniu poszczególnych ofert.

Przy wyborze dostawcy prądu bierzemy najczęściej pod uwagę przede wszystkim cenę. Wydaje się, że im cena energii elektrycznej niższa, tym bardziej atrakcyjna oferta. Ale niska cena wcale nie jest równoznaczna z korzystną taryfą. Niższa stawka za kilowatogodzinę niekoniecznie przełoży się na większe oszczędności w dłuższym okresie czasu. Poniżej wypunktowujemy elementy, na które koniecznie należy zwrócić uwagę przy wyborze usługodawcy.

 

Tani prąd a wysokość opłaty handlowej

Opłata handlowa pobierana jest od klienta za odczyt licznika. Ceny oscylują między 2 a 20 zł miesięcznie. Wysokość tej opłaty uzależniona jest od tego, jak często wystawiane są faktury. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź, czy wysokość opłaty handlowej jest stała przez cały okres trwania umowy.

 

Koszty wypowiedzenia umowy

Wypowiedzenie umowy zawsze pociąga za sobą określone konsekwencje. Dlatego znajdź w umowie zapis dotyczący ewentualnych następstw tego kroku. Może się okazać, że zerwanie umowy przed upływem terminu, na który została zawarta, będzie się wiązało ze znacznym wydatkiem. Co prawda zdecydowana większość dostawców prądu proponuje klientom umowy na czas nieokreślony, które można wypowiedzieć w każdej chwili, ale może się zdarzyć, że trafimy na firmę preferującą niestandardowe rozwiązania.

 

Okres obowiązywania umowy

Ten aspekt jest ważny z punktu widzenia ewentualnych zmian cen energii, związanych z czynnikami niezależnymi od działalności dostawcy. Zaleca się podpisywać umowę na ok. 2 lata – po tym czasie, w razie niekorzystnych zmian, można zmienić dostawcę na innego.

 

Zmiana sprzedawcy prądu = korzystniejsze warunki

Nie zapomnij zapoznać się szczegółowo z warunkami wypowiedzenia umowy. Niewykluczone, że z takich czy innych przyczyn zechcesz skorzystać z usług innego sprzedawcy. Dlatego należy sumiennie przeanalizować ten zapis w umowie. Jeśli się okaże, że warunki są w Twojej ocenie zbyt wygórowane, zdecyduj się na innego dostawcę.

 

Udogodnienia dla klienta

Dostawcy prądu, aby uatrakcyjnić swoją ofertę, wprowadzają liczne udogodnienia dla klientów, np. kilka miesięcy darmowego prądu lub też telefon komórkowy w prezencie. Na takie bonusy również warto zwracać uwagę.

 

Jeśli uwzględnisz wszystkie wymienione powyżej elementy, z całą pewnością wybierzesz ofertę, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Bardzo atrakcyjne warunki oferuje np. https://poprostuenergia.pl/.