Skuteczne porady na temat renowacji mebli

2017-10-05
Skuteczne porady na temat renowacji mebli

Aż żal patrzeć, jak wiele mebli marnuje się, porzuconych na śmietnikach. Przy okazji remontów i przeprowadzek bezmyślnie pozbywamy się cennych przedmiotów, którym wystarczyłoby poświęcić odrobinę czasu oraz chęci, by wyglądały nie tylko jak nowe, ale wręcz jak robione na zamówienie!

Wiele mebli, nawet pozornie niemodne meblościanki z czasów PRL, mogą posłużyć nam jeszcze przez długi czas, jeśli tylko zdecydujemy się na renowację. Pojawia się oczywiście pytanie, po co mielibyśmy to robić, skoro obecnie mamy tak wielki wybór mebli produkowanych hurtowo, na które z powodzeniem starczy nam pieniędzy? Otóż renowacja mebli pozwoli nam zaoszczędzić jeszcze więcej, a przy tym stworzyć coś naprawdę niepowtarzalnego. W dodatku jest ekologiczna. Oto kilka pozycji książkowych, z których dowiemy się, jak ją przeprowadzić.

 

„Atlas drewna”, Jean-Denis Godet

W tej obszernej książce znajdziemy wszystko, czego jako początkujący projektanci powinniśmy dowiedzieć się na temat drewna. Niech nie zmyli nas jej opis, w którym zaznacza się, że to źródło wiedzy także dla leśników czy pracowników tartaków. Wiedzę o drewnie i jego obróbce można wykorzystać na wiele sposobów. Propozycja Jean-Denisa Godeta zawiera opis 30 najważniejszych gatunków drzew, których drewno wykorzystuje się w Europie Środkowej. Znajdziemy tu przydatne tablice, które pomogą nam uporządkować informacje, a także fotografie, ukazujące pokroje poszczególnych drzew. Książka powstała przy współpracy z Wyższą Szkołą Architektury Budownictwa i Drewna HSB Burghof/Biel oraz ze Szkołą Techniczną HF Holz Biel.

 

„Stolarstwo. Materiały, techniki, narzędzia, projekty”, Paul Forrester

Odnawiając stare meble, nie trzeba poprzestawać jedynie na malowaniu czy oklejaniu. Istnieje wiele technik, dzięki którym uda nam się uzyskać absolutnie wyjątkowy i niepowtarzalny efekt, chociażby fornirowanie czy intarsjowanie. Książka Forrestera to bardzo ciekawy, pięknie ilustrowany przewodnik, którego samo przeglądanie zachęca do wzięcia długa w dłoń i rozpoczęcia prac. Zawiera przydatne informacje zarówno o charakterystyce drewna i jego kształtowaniu, jak i o technikach wykończeniowych. Przewodnik kupimy tutaj: http://livro.pl/ksiazki/poradniki/dom-i-ogrod/majsterkowanie.html

 

„Renowacja mebli”, Michele Gambii

Znakomity poradnik dla początkujących i nie tylko. Rozwiewa wszystkie wątpliwości, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć podczas pierwszych prób nadania nowego wyglądu naszym meblom. Z „Renowacji mebli” dowiemy się, jak w prosty sposób nadać stabilność krzesłom, jak wyczyścić meble i przygotować się do dalszej obróbki czy jak pozbyć się starej farby. Od A do Z poznamy tajniki dawania meblom nowego życia. Przede wszystkim jednak książka ta udowodni nam, że renowacja to nic trudnego i może stać się dla nas źródłem ogromnej satysfakcji.