Samodzielne ocieplanie domu

2017-04-05
Samodzielne ocieplanie domu

Dzięki ogólnej dostępności profesjonalnych materiałów i specjalistycznych poradników wiele prac wykończeniowych możemy wykonać samodzielnie. Wśród nich znajduje się chociażby ocieplenie domu. Sprawdź, jak to zrobić!

Najlepszym materiałem izolacyjnym do ocieplenia ścian jest styropian: energooszczędny, trwały, nie niszczy się i zachowuje swoje właściwości przez nieograniczony czas. Wykonanie ocieplenia przy jego użyciu polega na przyklejeniu do ścian zewnętrznych odpowiedniej ilości styropianu, zabezpieczonego warstwą ochronną z włókna szklanego. Tak przygotowaną warstwę materiału pokrywa się następnie cienką warstwą szlachetnego tynku.

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia instalacji jest zaopatrzenie się w rusztowanie, które umożliwi nam dotarcie na każdą wysokość domu. W tym celu polecamy tanie wypożyczanie rusztowań jezdnych w firmie zajmującej się wynajmem sprzętu budowlanego. Do zakładania ocieplenia potrzebne będą płyty styropianowe, siatka zbrojąca, kołki do mocowania styropianu, listwy startowe i aluminiowe z siatką do narożników, specjalny klej do styropianu, wiertarka, młotek, poziomica, zaostrzony nóż oraz folia ochronna.

Przed rozpoczęciem właściwych prac należy usunąć ze ścian starą powłokę malarską oraz sprawdzić stabilność i przyczepność tynku. Po przygotowaniu podłoża i wygładzeniu ewentualnych nierówności rozpoczynamy przyklejanie kostek styropianowych, używając w tym celu wcześniej przygotowanej zaprawy klejowej. Po 3 dniach odrywamy styropian, który po upływie tego czasu powinien się rozwarstwić. Dopiero wtedy kładziemy właściwe płyty styropianowe, zaczynając od naroża. Przycinamy je nożem do odpowiedniej wielkości i dokładnie dopasowujemy do ścian przy pomocy listw oraz poziomicy, nakładając na naniesioną wcześniej zaprawę klejową. Po stwardnieniu kleju (ok. 2 dni) dodatkowo mocujemy styropian mechanicznie: wiertarką robimy otwory w ścianie, dopasowane do wielkości kołków. Po włożeniu do środka wsuwamy w nie trzpień i dobijamy młotkiem. Następnie mocujemy siatkę zbrojącą z z włókna szklanego, nanosząc ją na styropian pokryty specjalnym klejem do zatapiania siatki. Kolejne pasma siatki zbrojącej należy układać z zakładem ok.10 cm. Na koniec, po wyschnięciu, pokrywamy całość cienkowarstwowym tynkiem dekoracyjnym.