Plafon, lampa wisząca czy żyrandol - co wybrać?

2017-03-29
Plafon, lampa wisząca czy żyrandol - co wybrać?

Oświetlenie mieszkania odgrywa bardzo ważną rolę we współczesnej aranżacji wnętrz. Niestety bardzo często dobór odpowiedniego oświetlenia jest bagatelizowany – kierujemy się wyglądem i ceną, nie zwracając uwagi na efekt końcowy.

Dopasowanie głównego źródła światła i uzupełnienie go lampami czy kinkietami pozwoli stworzyć odpowiednią atmosferę, wizualnie powiększyć nasz salon, a często też chroni nasze oczy podczas codziennego czytania lub oglądania telewizji.

 

Główne oświetlenie gra pierwsze skrzypce

Mówiąc o głównym źródle światła, myślimy najczęściej o żyrandolu, lampie wiszącej bądź plafonie – każde nich pomoże nam uzyskać inny efekt, ale będzie wymagało także odpowiedniego uzupełnienia, które zapewnią kinkiety bądź też lampki. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsze jest właśnie główne oświetlenie, to do niego należy dopasować wszelkie dodatki, mając na uwadze to,  jak rozjaśnione są konkretne punkty w naszym salonie oraz to, które jego części wymagają dodatkowego oświetlenia.

Dlatego też, zanim zdecydujemy się na zakup jakichkolwiek dodatków, powinniśmy wybrać właśnie główne oświetlenie – unikniemy dzięki temu późniejszego przestawiania lamp czy przenoszenia kinkietów.

 

Plafon, lampa czy żyrandol?

W dużej mierze ten wybór uzależniony będzie od aranżacji wnętrza naszego salonu. Każde z tych źródeł światła daje inny efekt i pasuje do innego stylu. Przykładowo, duży kryształowy żyrandol z masą zdobień i pozłacanych elementów nie będzie pasował do nowoczesnego, minimalistycznego wnętrza. Z kolei mały, niepozorny wręcz plafon nie sprawdzi się w klasycznie zaaranżowanym wnętrzu, w którym przepych gra główną rolę.

Nie bez znaczenia pozostaje też metraż pomieszczenia, w którym planujemy zmianę oświetlenia – powinno ono bowiem być dopasowane tak, by nie zajmowało zbyt wiele przestrzeni. Duże wiszące żyrandole, jeśli zawiesi się je w niewielkich pokojach, odciągną uwagę od całego efektu, a dodatkowo mogą emitować zbyt mocne światło.

Czym więc charakteryzują się i do jakich wnętrz pasują konkretne źródła oświetlenia?

 

  • Żyrandol

Najlepiej będzie prezentował się w dużych pomieszczeniach. Trzeba pamiętać, że żyrandol emituje równomierne, rozproszone światło. Ponieważ żyrandole najczęściej składają się ze stelaża i kilku kloszy, sprawiają wrażenie ociężałych i masywnych, przez co nie wpasują się w nowoczesne wnętrza.

 

  • Lampa wisząca

Wizualnie pasuje praktycznie do każdego pomieszczenia, jednak ma też swoje wady. Lampa to najczęściej klosz i oprawa na jedną żarówkę – nie emituje ona światła, które rozjaśni duże, przestronne pomieszczenia. Idealnie sprawdzi się w pokoju przeznaczonym do pracy lub nauki. W niewielkich salonach może służyć jako główne źródło światła, jednak warto będzie uzupełnić ją kilkoma lampkami czy kinkietami. Idealne wpasuje się także jako oświetlenie kuchni czy jadalni.

 

  • Plafony (znajdziesz je tutaj)

To mocowane bezpośrednio do sufitu, a czasem też do ściany płaskie klosze. Idealnie wpasują się w niewielkie, niskie pomieszczenia, w których żyrandol czy lampa wisząca mogą przeszkadzać domownikom. Idealnie sprawdzą się też w pokoju dziecięcym (głównie dlatego, że trudniej je zniszczyć podczas zabawy) oraz przedpokoju, gdzie nie zajmą dużo miejsca, dając jednocześnie łagodne, dyskretne światło.