Jak zaprojektować oświetlenie wewnętrzne?

2017-05-19
Jak zaprojektować oświetlenie wewnętrzne?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że światło jest bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrz. Na ogół mamy do niego stosunek bardzo praktyczny, nie dostrzegając jego aranżacyjnego potencjału. Tymczasem światło pozwala uwypuklić zalety pomieszczenia i nadać mu odpowiednią atmosferę.

Projektowanie wnętrz nie należy do zadań najłatwiejszych. Jeśli znasz się trochę na rzeczy i masz pewność co do tego, że samodzielnie sprostasz wszystkim wyzwaniom, jakie ono stawia, możesz zabrać się samodzielnie do aranżowania przestrzeni mieszkaniowej. Jeśli jednak zbywa ci i na wiedzy, i na niezbędnych umiejętnościach, powinieneś skorzystać z fachowego doradztwa. Zwłaszcza jeśli chodzi o oświetlenie wewnętrzne. W projektowaniu oświetlenia ważne są wszystkie detale: jego równomierność, koloryt, nasycenie barwami, luminacja itd. O czym należy pamiętać w szczególności?


Spójność nade wszystko

Oświetlenie wewnętrze powinno być przede wszystkim spójne. Nie znaczy to, że mamy zdecydować się na jeden typ oświetlenia (byłoby to rozwiązanie niepraktyczne). Spójność polegałaby tutaj na harmonijnym uzupełnianiu się poszczególnych form oraz kolorów oświetlenia. Obejmowałaby więc również prawidłowe rozmieszczenie punktów świetlnych w pomieszczeniu, a także ich liczbę. Z gruntu różne typy oświetlenia mogą stworzyć razem harmonijną całość, jeśli będą miały jakiś wspólny mianownik lub też będą pozostawały względem siebie w stosunku komplementarnym. Takim wspólnym mianownikiem może być np. kolorystyka. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z estetyzmem: w końcu główną funkcją oświetlenia jest funkcja użytkowa, a nie dekoracyjna.


Różnorodność

Spójność nie wyklucza różnorodności. Różne typy oświetlenia odpowiadają naszym zróżnicowanym potrzebom. Niekiedy wolimy przebywać w pomieszczeniu rozjaśnionym tylko częściowo, kiedy indziej potrzebujemy jak najwięcej światła. Poza tym niektóre pomieszczenia pełnią funkcję dwóch różnych rodzajów pomieszczeń. Np. kuchnia może być również jadalnią, a salon ­– pokojem przeznaczonym do pracy bądź bawialnią. W zależności od doraźnej potrzeby możemy wówczas zastosować jeden bądź drugi typ oświetlenia.


Lampy sufitowe

Lampy sufitowe na ogół instaluje się w salonach i jadalniach. Dają one dużo światła i nadają się idealnie do dużych pomieszczeń. Poszczególne lampy różnią się od siebie m. in. kształtem, intensywnością oświetlenia, jego barwą, a także ogólną formą: na rynku możemy znaleźć efektowne żyrandole (nazywane również pająkami), minimalistyczne lampy z estetycznymi abażurami czy też specjalne żarówki zwisające z sufitu, które nie rażą oczu, a zarazem przyjemnie komponują się z pozostałymi elementami wystroju.


Lampy stojące

Są bardzo miłym uzupełnieniem nowoczesnego designu. Stawia się je zazwyczaj przy kanapach i fotelach, ale również w kątach. Stanowią nierzadko dopełnienie lamp sufitowych, choć należy zaznaczyć, że pełnią one raczej funkcję dekoracyjną niż użytkową.


Lampy do czytania

Żaden mol książkowy nie może się obyć bez lampy do czytania. Czytanie przy niewłaściwym świetle psuje wzrok i przyczynia się do powstawania różnych chorób oczu. Dlatego warto poświęcić tych kilkadziesiąt bądź kilkaset złotych na kupno specjalnej lampy, która zapewni nam odpowiednie warunki do lektury.


Zaprojektowanie oświetlenia wewnętrznego może przysporzyć nie lada kłopotu. Przy aranżacji wnętrz należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby korzystać z wypróbowanych i solidnych rozwiązań, a także robić zakupy w sklepach z asortymentem wysokiej jakości, jak np. tutaj: https://el12.pl/laczenie-kabli-i-przewodow,k337. Wtedy będziemy mieli pewność osiągnięcia optymalnego rezultatu.