Jak zabezpieczyć dom przed owadami?

2016-10-17
Jak zabezpieczyć dom przed owadami?

Komary, muchy, osy i inne niemile widziane skrzydlate szkodniki chętnie wlatują do naszych mieszkań w okresie wiosenno-letnim. Trudno jednak, abyśmy w obawie przed nimi zamykali wszystkie okna lub przesiadywali w ciemnościach.

Podstawa: moskitiera

Ta prostej konstrukcji siatka na okno pomoże nam odeprzeć szturm nie tylko komarów, ale i innych, zbliżonych do nich gabarytami czy jeszcze większych owadów. Na rynku dostępne są różne typy moskitier. Możemy nabyć takie w aluminiowej ramie (w sklepie znajdziemy dopasowane zarówno do standardowych, jak i wysokich okien, a nawet przeznaczone do okien dachowych i drzwi), rolowaną lub na rzepy. Niektóre moskitiery spełniają też dodatkowe funkcje, na przykład chronią przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym lub ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.

 

Wynalazki na prąd

Jednym z nich jest lampa owadobójcza, która wytwarza promieniowanie ultrafioletowe – swoisty lep na muchy, komary, meszki i osy. Owady zwabione promieniowaniem (poziom emisji ultrafioletu jest całkowicie bezpieczny dla człowieka) są następnie w takiej lampie unieszkodliwiane. Mogą zostać porażone prądem (lampa rażąca), przykleić się do warstwy lepkiego papieru (lampa lepowa) lub zostać wessane przez wiatrak i wepchnięte do zbiornika (lampa wiatrakowa). Lampy owadobójcze montowane są często w lokalach gastronomicznych. To dość pokaźne konstrukcje, ale możemy je zainstalować również w naszym domu.

Innym rozwiązaniem, o wiele tańszym i mniej radykalnym, jest zakup elektrofumigatora. Elektrofumigatory to nic innego jak dobrze nam znane fiolki z płynem owadobójczym, które wpina się na noc do gniazdka. Niektóre płyny są produkowane z myślą o bezpieczeństwie dzieci i przeznaczone specjalnie do ich sypialni.

 

Ratunek w naturze

Całkiem skutecznym środkiem radzenia sobie z uciążliwymi owadami są naturalne specyfiki. W arsenale mamy głównie zioła, kwiaty, olejki i niektóre warzywa. Najskuteczniejsza na komary jest tzw. komarzyca. To roślina ozdobna, ale jakże użyteczna. Wydziela intensywną woń, której komary bardzo nie lubią. Ze względu na długie pędy będzie świetnie wyglądać (i skutecznie odstraszać), gdy umieścimy ją w wiszącym pojemniku.

Inną przepiękną, a jednocześnie odstręczającą owady rośliną jest lawenda. Jej uprawa nie przysparza specjalnych trudności, a efekt naszych starań wygląda bardzo okazale. Do tego wydziela cudowny, kojący zmysły zapach. Oprócz świeżej, umieszczonej na parapecie lub w ogrodzie rośliny możemy umieścić w domu również jej suszoną wersję , a także posłużyć się olejkiem lawendowym.

Nie tylko esencja lawendy pomoże nam uporać się z gryzącymi i żądlącymi owadami. Podobne właściwości mają również olejki: geraniowy, goździkowy, cytrynowy, eukaliptusowy, pomarańczowy, kamforowy czy miętowy. Nasączmy nimi waciki i porozmieszczajmy je w różnych częściach mieszkania, również w okolicy okien i drzwi balkonowych.

Jeśli uprawiamy zioła w doniczkach, wiedzmy, że niektóre z nich odstraszają komary i inne letnie owady. Z tego względu na parapet z pewnością warto wystawić bazylię i miętę.

Latające gryzonie, szczególnie komary, nie lubią też zapachu czosnku. Więc kilka główek bez wątpienia nam się przyda, jeśli nie do wypłoszenia wampirów, to w każdym razie do przepędzenia tych nieco mniejszych krwiopijców. Rozłupany czosnek wystarczy położyć na talerzyku i umieścić nieopodal okna.

 

Kadzidła i świece zapachowe

Aromatyzowane świeczki i kadzidła możemy rozlokować w różnych miejscach w domu, a także zabrać do ogrodu, na balkon lub taras. Produkty te nasączone są zwykle mieszaniną olejków eterycznych, dlatego będą intensywnie i kojąco pachnieć.

Świecę antykomarową możemy zresztą stworzyć sami. Wystarczy skropić zwykłą świeczkę jednym z wymienionych wyżej olejków eterycznych, kiedy wosk będzie już roztopiony i gorący.
 

Elżbieta Gwóźdź