Jak wybrać praktyczny regał do garderoby?

2017-02-14
Jak wybrać praktyczny regał do garderoby?

Osobne pomieszczenie do przechowywania ubrań to o wiele wygodniejsze i bardziej uniwersalne rozwiązanie niż zwykła szafa. Zobacz, w jaki sposób urządzić ergonomiczną garderobę i wybrać jej wyposażenie!

Podstawą funkcjonalności garderoby jest odpowiednie rozplanowanie jej wnętrza: ilość i rozmieszczenie regałów, półek, koszy, szuflad i drążków. Istotna jest również wysokość poszczególnych elementów oraz odległości między nimi – wszystkie te czynniki wpływają na łatwość korzystania z garderoby oraz jej pojemność. Poniżej kilka praktycznych porad na ten temat.

1. Planujesz urządzenie garderoby w wysokim pomieszczeniu? Możesz rozważyć zakup pantografów, czyli specjalnych drążków z uchwytem, umożliwiającym powieszenie ubrań na wyższym poziomie i opuszczanie ich, kiedy są potrzebne.

2. Jeśli chcesz zamontować we wnęce zwykłe drążki, pamiętaj, że odległość między nimi a tylną ścianą garderoby powinna wynosić ok. 40 cm. W przypadku wysuwanych wieszaków musi być jeszcze większa – minimum 55 cm.

3. Wybierając regały do garderoby, postaraj się z góry zaplanować, co będziesz w nich przechowywać. Dobierz mebel dopasowany do wielkości pomieszczenia oraz ilości rzeczy, które chcesz na nim umieścić. Większe regały doskonale sprawdzą się w roli miejsca na ubrania lub akcesoria (buty, szaliki, torebki, czapki, kapelusze, pościel, ręczniki itp.). Na mniejszych półkach można ustawić drobiazgi. Zróżnicowana gama modeli i kolorów pozwoli Ci znaleźć regał, spełniający zarówno funkcje praktyczne, jak i wymagania estetyczne.

4. Pamiętaj o odpowiedniej wysokości poszczególnych półek. Dla ubrań wiszących powinny one wynosić odpowiednio: ok. 150 cm na sukienki i płaszcze, ok. 100-130 cm na spódnice i spodnie oraz ok. 100 cm na koszule, marynarki, żakiety i kurtki. W przypadku ubrań składanych warto przewidzieć minimum 25 cm wysokości i 30 cm szerokości. Płaskie buty zmieszczą się na o wysokości 15 cm, a wysokie botki – na ok. 40 cm. Szerokość półki powinna wynosić ok. 20 cm. Jeśli chcesz trzymać w garderobie większe torby i walizki, musisz zaplanować na nie odpowiednią ilość miejsca.

5. Ubrania sezonowe przechowuj w dostępnym miejscu na regale lub drążku, zaś te nieużywane schowaj wyżej lub zapakuj w większe pudełka. Buty trzymaj w podpisanych kartonach, żeby łatwiej je znaleźć.

6. Poza samym regałem, drążkami czy półkami pomyśl o dodatkowych opcjach przechowywania: koszach na bieliznę, wieszakach na paski, krawaty lub biżuterię, pudełkach w różnych rozmiarach oraz pojemnikach z przegrodami, w który umieścisz drobne akcesoria.