Elewacje drewniane – ładne ale czy praktyczne?

2016-04-28
Elewacje drewniane – ładne ale czy praktyczne?

Projektanci domów, inwestorzy i deweloperzy a także pojedyncze osoby budujące własny dom – wszyscy stawiają dzisiaj na oryginalny wygląd i nowoczesne technologie.

Projektanci domów, inwestorzy i deweloperzy a także pojedyncze osoby budujące własny dom – wszyscy stawiają dzisiaj na oryginalny wygląd i nowoczesne technologie. Domy w jednej bryle, o formie sześcianu czyli kostki, czy zwyczajne kwadratowe domy to już w budownictwie przeszłość. Przeszłość, którą dzisiaj można unowocześnić, ale której w nowoczesnych projektach budowlanych już się nawet nie wspomina. Nowoczesne technologie to nie tylko wnętrze domu ale również wszystko to, co widzi się od zewnątrz. Domy o pięknej i oryginalnej architekturze wyróżniają się nie tylko futurystycznym kształtem czy pięknie wyeksponowanymi wnętrzami. Dzisiaj coraz większą rolę w budownictwie jednorodzinnym i mieszkaniowym odgrywa elewacja budynku, która nomen omen jest wizytówką, po której często ocenia się budynek już z daleka. Dbałość o estetyczny wygląd elewacji i jej czystość widać zwłaszcza na osiedlach, które powstały kilkadziesiąt czy kilkanaście lat temu. Każdej wiosny widać na osiedlach robotników budowlanych, którzy najpierw domy ocieplają a potem w sposób nowoczesny i miły dla oka wykańczają czy odnawiają elewację.

Ogromny, jeśli nawet nie nadmierny szacunek do elewacji mają deweloperzy stawiający nowoczesne osiedla mieszkalne.  Z wiadomych przecież powodów. Przecież to właśnie elewacje sprawia pierwsze wrażenie na potencjalnych kupujących, a we wszystkich ulotkach i folderach reklamowych najważniejszy jest piękny widok osiedla od zewnątrz. Na folderach pokazuje się zazwyczaj widok całego osiedla od zewnątrz a unika się wnętrz, ponieważ te każdy nowy mieszkaniec może urządzić po swojemu. I dzisiaj na tych wszystkich nowoczesnych osiedlach rządzi elewacja wykonana z drzewa. Dokładnie tak, pomimo tego, że mogłoby się wydawać drzewo materiałem niepraktycznym, to na większości nowo budowanych osiedli budynki mają właśnie drewniane elewacje? Drewno w tym zakresie swoją popularność zyskało przede wszystkim dzięki walorom wizualnym. Taka elewacja wygląda nadzwyczaj elegancko, niezwykle gustownie i po prostu wzbudza takie pozytywne skojarzenia. Takie rozwiązanie prezentuje się naprawdę ładnie i to bez względu na to, czy na budynku jednorodzinnym czy na osiedlowym bloku.

Zasadniczo efekty wizualne to jeden z niewielu plusów takiego rozwiązania architektonicznego. Prawdziwe problemy pojawiają się wtedy, kiedy zaczynają padać długie i intensywne deszcze. Oczywiście od razu zaznaczymy, że drzewo to jest wysokiej klasy, odpowiednio zaimpregnowane i zabezpieczone przed jakąkolwiek korozją. Nie mniej jednak jeśli elewacja wykonana jest z drewna to trzeba o nią dbać i przynajmniej raz do roku ją impregnować. I tutaj już pojawiają się koszty, które nie każdemu będą na rękę. O ile na deweloperskich osiedlach mieszkańcy takiej impregnacji nie odczują o tyle już właściciele domków jednorodzinnych na pewno tak. Drewno elewacyjne wygląda naprawdę pięknie i każdemu takie rozwiązanie architektoniczne się bardzo podoba. Ale decydując się na takowe trzeba mieć świadomość, że jest to coś, o co trzeba przez kolejne lata dbać. No i decydując się na taką elewację nie powinno się przede wszystkim oszczędzać na jakości drzewa. Tyczy się to zwłaszcza deweloperów, którzy przy swoich inwestycjach patrzą przede wszystkim na swoje koszty.

Jeżeli marzy się Wam elewacja drewniana ale nie do końca chce Wam się co roku przeprowadzać jej renowacji to może warto pomyśleć o czymś, co będzie imitacją drewna elewacyjnego. Jest tego do wyboru dużo, oczywiście wszystkie takie panele wykonane są z wysokiej klasy tworzyw sztucznych. Ale elewacje drewniane w takiej wersji wyglądają efektownie jedynie z daleka. Na pewno jednak tworzywo nie będzie ulegać korozji, bez względu na to, w jakich warunkach atmosferycznych będzie się znajdować. To jednak jest rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć ładnie ale na leniwo. Na pewno warto po prostu zainwestować w piękne drewno elewacyjne, ponieważ tylko ono ma swój prawdziwy i niepowtarzalny urok. I co więcej, taka elewacja ma też swój prawdziwy zapach drzewa, a to jest w tym wszystkim bezcenne. Jeśli taka elewacja ma być piękna to niech będzie również przy tym prawdziwa.