Drewno, plastik, aluminium - jaką ramą najlepiej oprawić szybę w oknie?

2017-12-22
Drewno, plastik, aluminium -  jaką ramą najlepiej oprawić szybę w oknie?

Okno to nie tylko szyba, choć rzeczywiście jest ona najbardziej rozpoznawalnym elementem konstrukcji. Okno to również rama i ościeżnica. W zależności od materiału, z jakich zostały wykonane, okna określa się jako drewniane, plastikowe lub aluminiowe.

Okna – niezbędnik każdych czterech kątów

Okna są wszędzie – w domach, szkołach, zakładach pracy. To element zabudowy i jednocześnie wystroju, który zamyka otwory w ścianie. W przeciwieństwie jednak do drzwi, które również pełnią tę funkcję, okna służą nie tyle do zamykania i otwierania pomieszczeń, ile do ich oświetlania i przewietrzania. Składają się z szyby zmontowanej w ramie i ościeżnicy. Szyba z ramą tworzą skrzydło, czyli element ruchomy konstrukcji okna. Ościeżnica z kolei stanowi element nieruchomy, sprawiający, że okno trzyma się w zabudowie. Szybę tworzy się z tworzywa szklanego lub sztucznego, a ramę i ościeżnicę z drewna, plastiku, albo aluminium.

 

Okna drewniane – klasyczność

Okna drewniane to takie, których szyby znajdują się w drewnianej ramie i ościeżnicy. To najbardziej klasyczny typ okien. Okna tego typu uchodzą za bardzo trwałe, aczkolwiek wymagają malowania i lakierowania. Pod względem użytkowym sprawdzają się w każdym budynku, a pod względem stylizacyjnym najbardziej pasują do historycznych i secesyjnych kamienic oraz starych domków.

 

Okna plastikowe – pragmatyczność

Okna, których szyby znajdują się w plastikowe (a ściślej polichlorkowo-winylowej) ramie, określa się mianem okien plastikowych lub PCV. To najbardziej pragmatyczny typ okien. Okna te nie wymagają specjalnego dbania, a jednocześnie uchodzą za trwałe.  Pod względem użytkowym sprawdzają się w każdym budynku, a pod względem stylizacyjnym najbardziej pasują do bloków oraz nowych domków.

 

Okna aluminiowe – nowoczesność

Okna, których szyby znajdują się w aluminiowej ramie, określa się mianem okien aluminiowych. To najbardziej nowoczesny typ okien. Zapewniają one wyjątkową sterylność. Pod kątem użytkowym sprawdzają się wszędzie, aczkolwiek pod kątem stylizacyjnym najbardziej pasują do biurowców oraz galeriowców.

 

Żaluzje, plisy oraz rolety jako uzupełnienie okien

Warto zadbać o to, aby chronić pomieszczenie przed nasłonecznieniem. Dlatego wraz z oknami powinno się montować żaluzje, plisy lub rolety. Nasze cztery kąty okażą się wówczas o wiele lepiej wyposażone.