Dom w stylu skandynawskim

2016-08-23
Dom w stylu skandynawskim

Styl skandynawski może być doskonałym pomysłem na aranżację domu. To styl niezwykle estetyczny i funkcjonalny, który w ostatnim czasie podbija serca Polaków. Jak wyglądają skandynawskie domy i w jaki sposób powstał ten niezwykły styl?

Historia stylu skandynawskiego

Jeszcze pod koniec XIX wieku domy skandynawskie miały być przede wszystkim reprezentacyjne. Nie wiele pod tym względem różniły się od innych europejskich domostw z epoki. Nie zawsze się to sprawdzało. To, co na południu Europy prezentowało się rewelacyjnie, nie pasowało zupełnie do surowego klimatu północy. Ponieważ panuje tu wyjątkowo surowy, zimny klimat, dni są krótkie i brakuje słońca, wnętrza pełne bibelotów i ciężkich zasłon prezentowały się bardzo przygnębiająco. Pewną rolę odegrała tu również kultura protestantyzmu, która nakazywała rezygnację z przepychu i zbyt bogatych zdobień.

 

 

Zdjęcie z http://www.casabianca.pl/

 

Zmiana w myśleniu o wystroju wnętrz

Doprowadziło to do zupełnej zmiany w myśleniu o aranżacji wnętrz. Inspirację stanowiły akwarele Carla Larssona. Stanowiły one całkowitą odmianę: prezentowały domy o prostym wystroju, pełne światła i przestronne, o białych ścianach, pełne bielonego drewna. Tego rodzaju domy są bardzo wygodne i funkcjonalne. Skandynawowie zaczęli to doceniać. Stopniowo zaczęło dominować myślenie, że nie chodzi o to, by dom był przede wszystkim reprezentacyjny, na pokaz - ma być raczej estetyczny i funkcjonalny, wygodny dla mieszkańców. Z tego powodu rozpoczęła się moda na  pełne światła i prostoty, nieformalne wnętrza.

 

Styl skandynawski w Polsce

W Polsce styl skandynawski zdobył popularność stosunkowo niedawno, ale wygląda na to, że Polacy ostatecznie pokochali go bardzo mocno. Po okresie PRL-u, gdy wybór mebli w Polsce nie był zbyt duży, Polacy początkowo łaknęli bogatych zdobień i przepychu, charakterystycznego raczej dla stylu francuskiego. Dopiero z czasem zaczęliśmy odkrywać, że minimalizm i prostota, wyczucie w stosowaniu barw mogą dać bardzo atrakcyjne efekty. Obecnie moda na styl skandynawski w Polsce kwitnie i nic nie wskazuje na to, by szybko miała się skończyć.